4 milyona yakın vurgun yapıldı

4 milyona yakın vurgun yapıldı
reklam alani

Sondakika Kıbrıs Haber

Kıbrıs Özel Haber

Lefkoşa’da meydana gelen kredi kartı sahtekarlığı ve 4 milyon TL’ye yakın vurgunla ilgili tutuklanan İsmet Koca yeniden  mahkemeye çıkarıldı.

Mahkemede olguları aktaran Mali Suçlarla Mücadele Şube Amirliğinde görev yapan polis memuru Türker Samancıoğlu, zanlının “Suç Gelirinin Aklanmasının Önlenmesi Yasasına Aykırı Hareket Etmek”, “Bilişim Sistemleri Kullanılarak Kredi Kartlarında Sahtecilik Yapmak”, “Sahte Resmi Belge Düzenleme”, “Tedavüle Sürme” ve “Sahtekarlıkla Para Temini” suçlarından tutuklandığını söyledi.

Polis, 10 Ağustos 2023 tarihinde KKTC’de faaliyet gösteren bir bankadan bazı şahısların kredi kartlarından rızaları olmaksızın bir işyerine ait pos cihazı aracılığıyla mail order yönetimi ile birçok işlem yapıldığına, 3.617.166 TL paranın konu iş yerinin hesabına aktarıldığına dair bilgi aldıklarını ve soruşturma başlattıklarını söyledi.

Polis, yapılan soruşturma sonucu Cihangir’de faaliyet gösteren İsko Yapı İnşaat ve Ticaret Şirketi Ltd.’in sahibi İsmet Koca’nın tespit edilerek, Mali polis tarafından yapılan operasyonda zanlı tespit edilip tutuklandığını söyledi.

Zanlının iş yerinde arama yapıldığını kaydeden polis, şirkete ait fatura bloğu, işlemleri yaptığı pos cihazı, ve içerisinde mail order formları bulunan laptop, birçok yabancı şahsa ait pasaport ve kart bilgileri bulunan 2 adet cep telefonu, kartlardan çekilişleri gösteren birçok slip ve para kasasında da yaptığı işlemler sonucu aldığı 40 bin TL nakit para bulunarak emare olarak alındığını açıkladı.

Polis, yürütülen soruşturma neticesinde, zanlının 23-30 Temmuz 2023 tarihleri arasında iş yerinde, yurt dışında yaşayan yabancı şahıslara ait çalıntı veya kopyalandığına inanılan kart bilgilerinin şifrelerini ve dolandırmak kastı ile iş yerinde bulunan pos cihazında kart sahiplerinin bilgisi ve rızası dışında birçok kez mail order sistemi ile kullanmak suretiyle toplam 3.617.166 TL paranın sahtekarlıkla şirket hesabına yatmasını sağladığını açıkladı.

BU HABER SENİN İÇİN  Lefkoşa'ya Pasaport Gerekiyor Mu?

Polis, yapılan araştırma sonucu zanlıya ait işyeri hesabına aktarılan paranın bir kısmının nakit çekildiğini, bir kısmının ise yine aynı şirkete ait başka hesaba aktarıldığını tespit ettiklerini söyledi.

Polis, ilk tespitlere göre; 101 işlem yapıldığını belirtti.

Polis, zanlının, kredi kartı ve banka kartı sahiplerinin şikayeti üzerine, kart sahiplerine gerçekte olmayan bir satış yaptığı yönünde 8 adet sahte faturayı düzenleyerek, konu faturaları bankaya vererek tedavüle sürdüğünü söyledi.

Polis, iş yerinde ele geçirilen fatura bloğunda yapılan incelemede 12 adet kesilip tedavüle sürüldüğüne inanılan ve 14 adet de tedavüle sürülmek üzere hazırlanmış olduğuna inanılan fatura tespit edilip bu yönde de soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Polis, zanlının itiraf içerikli gönüllü ifade verdiğini belirtti.

Zanlının iki kez mahkemeye çıkarıldığını ve toplam 6 gün tutukluluk emri alındığını kaydeden polis, bu süre içerisinde zanlının evinde arama yapıldığını ancak kanunsuz herhangi bir şey bulunmadığını söyledi.

Polis, ayrıca hesapları kullanılan 4 kişinin daha şikayetçi olduğunu, böylelikle bankadan çekilen paranın 2 milyonu aşkın kısmıyla ilgili kart sahiplerinin şikayetçi olduğunu açıkladı.

Meseleyle ilgili 23 ifade alındığını kaydeden polis, zanlının cep telefonunda yapılan incelemede iban, kart slipi, bazı şahıslara ait pasaportların resmi, ses ve video kayıtları tespit edildiğini açıkladı.

Polis, alınması gereken ifadeler ve emareler olduğunu, ayrıca mesele ile bağlantısı olduğuna inanılan 6 şahsın arandığını belirterek, zanlının 6 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ