Android 14 Çıktı: İşte Güncelleme Alacak İlk Telefonlar

Android 14 Çıktı: İşte Güncelleme Alacak İlk Telefonlar
reklam alani


Google beklenmedik bir olayla Android tutkunlarını şaşırttı. Şirket, Google Pixel 8 ve Pixel 8 Pro duyurusunun ardından Android mobil işletim sisteminin bir sonraki büyük sürümü olan Android 14‘ü de duyurdu. Android 13’ün başarısı ve birçok yeni özelliğinin ardından teknoloji dünyası yeni Android işletim sisteminin piyasaya sürülmesini heyecanla bekliyordu. Artık o an geldi.

Özelleştirme, kontrol ve gelişmiş erişilebilirlik özelliklerine yoğun bir şekilde odaklanan Android 14, akıllı telefon deneyimini yeniden tanımlamak için hayatımıza giriş yaptı. Bu yıl şirketin ana odak noktası kişiselleştirme oldu. Bildiğiniz gibi iOS herkese benzer bir deneyim sunmayı hedeflerken, Google’ın Android’i daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunarak öne çıktı. Bu yıl, bu deneyimi daha da geliştirmek için mobil işletim sistemine bir dizi Gelişmiş Kişiselleştirme aracı eklendi.

Android 14 Alan İlk Telefonlar Listesi

  • Google Pixel 4A
  • Google Pixel 5, Pixel 5A
  • Google Pixel 6, Pixel 6 Pro, Pixel 6A
  • Google Pixel 7, Pixel 7 Pro, Pixel 7A
  • Google Pixel 8, Pixel 8 Pro
  • Google Pixel Fold
  • Google Pixel Tablet

Telefon Kişiselleştirme Çağ Atladı

Android 14 Kisisellestirme Devrimi

Örneğin şirket, Android 13 ile birlikte tanıttığı “Material You” isimli tasarım dilini bir üst seviyeye taşıyor. Bilindiği gibi bu özellik, uygulama simgelerini, kullanıcı arayüzü simgelerini, ayarları ve çok daha fazlasını, belirli bir renk şemasını takip ederek mevcut duvar kağıdının renklerine göre otomatik olarak ayarlayabiliyor. Yeni güncellemeyle birlikte kullanıcılar artık özel kilit ekranı kısayolları ayarlayarak en sevdikleri uygulamalara ve işlevlere hızlı erişim sağlıyor.

Ayrıca kilit ekranı ve ana ekran için widget’lar, renkler, yazı tipleri ve daha fazlası için özel olarak tasarlanmış şablonlar sunan özelleştirmeler de mevcut. Aramızdaki sanatçılar için ise Android 14’ün hoş bir sürprizi var. Yeni üretken yapay zeka duvar kağıtları, yapay zeka tarafından oluşturulan metinden resme yayılma modellerini kullanarak kullanıcıların vizyonlarına uygun duvar kağıtları oluşturmalarına olanak tanıyor.

BU HABER SENİN İÇİN  Oldukça beklenen Galaxy S24 Ultra'nın ilk görüntüleri ortaya çıktı

Yeni Android, kişiselleştirmenin ötesinde kusursuz görüntü ve video kalitesi sunuyor. Ultra HDR‘ın kullanıma sunulması, fotoğrafların canlı renkler, daha parlak vurgular ve daha derin gölgeler sergilemesini sağlıyor. Bu özellik, fotoğrafların en iyi şekilde görünmesini sağlıyor. Dahası, HDR ekranlarla fotoğraflar, görüntünün gerçek kalitesinden ödün vermeden çekiliyor ve görüntüleniyor.

Gizlilik ve Erişilebilirlik Güncellemeleri

Gizlilik ve Erisilebilirlik Guncellemeleri

Health Connect, kullanıcılara farklı uygulamalardaki sağlık verilerini depolamak ve yönetmek için merkezi bir yol sunan yeni bir platform olacak. Bu program, fitness ve sağlıklı yaşam ilerlemenizi takip etmenizi kolaylaştıracak ve aynı zamanda verilerinize kimlerin erişebileceği konusunda size daha fazla kontrol sağlayacak. Android 14 ayrıca uygulamaların verilerinizi nasıl kullandığına dair daha fazla görünürlük sağlayan yeni veri paylaşımı güncellemeleri de sunacak.

Android 14, platformu az gören ve işitme engelli kişiler için daha erişilebilir hale getiren bir dizi yeni özellik içeriyor. Örneğin, geliştirilmiş büyütecin kullanımı daha sezgisel olacak ve yazı tipi boyutu için hızlı ayar seçeneği, cihazınızdaki metin boyutunu değiştirmeyi kolaylaştıracak. Ayrıca yeni işletim sistemi, özel kurulum akışı ve işitme cihazı kontrollerine bir kısayoldan hızla erişme yeteneği gibi işitme cihazlarına yönelik yeni özellikler de içeriyor.

Google’a göre bugün itibarıyla tüm Google Pixel cihazlar için Android 14, kararlı sürümüyle yayınlandı. Bu yılın ilerleyen dönemlerinde Samsung, iQOO, Nothing, OnePlus, Oppo, Realme, Sharp, Sony, Tecno, Vivo ve Xiaomi gibi üreticiler için de satışa sunulacak.

reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ