Başkan Harmancı, Romanya Büyükelçisi Dan Mihalache’yi kabul etti

Başkan Harmancı, Romanya Büyükelçisi Dan Mihalache’yi kabul etti
reklam alani

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı başkent Lefkoşa’nın daha ileriye gidebilmesi ve Lefkoşa’nın dünyaya daha fazla entegre olması adına gerçekleştirdiği yoğun kent diplomasisini aralıksız olarak sürdürüyor.

Geçtiğimiz hafta Almanya’nın Kıbrıs Büyükelçisi’ni kabul eden ve bu hafta da Ankara’da çeşitli temaslarda bulunan Başkan Harmancı, bugün(27 Ocak Cuma) de Romanya’nın Kıbrıs Elçisi Sorin Dan Mihalache’yi kabul etti.

Görüşmede belediyenin projeleri, Lefkoşa Rum Belediyesi ile ilişkiler, Kıbrıs konusundaki gelişmeler, Başkan Harmancı’nın önceki yıllardaki Bükreş temasları ve AB’nin Kıbrıs politikası ile Kıbrıs Türk toplumuna yaklaşımı konuları konuşuldu. 

 

“AB’nin daha aktif rol oynaması gerektiğini her platformda belirtiyorum”

LTB Başkanı Harmancı, her platformda AB’nin Kıbrıs Türk toplumu ile ilişkilerinde daha aktif rol oynaması gerektiğini dile getirerek yerel yönetimlerin ülkelerin ilerlemesinde çok önemli bir yere sahip olduğunu ve yerel yönetimler bazında da hazırlanan projelere daha fazla destek verilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Başkan Harmancı, Lefkoşa Rum Belediyesi iş birliği ile 2023 yılında kültür, eğitim ve gençlik alanlarında yeni projeleri hayata geçireceklerini belirtti.

 

“Romanya Büyükelçiliği ile her türlü iş birliğine hazırız”

Görüşmede 2019 yılında Romanya’nın başkenti Bükreş’e yaptığı ziyareti hatırlatan Başkan Harmancı, her iki ülkenin başkent belediyeleri olarak iş birliği içinde daha yakın ilişkiler ve sosyal,kültürel,sanatsal aktiviteler başta olmak üzere karşılıklı etkinlikler yapmayı arzuladıklarını dile getirdi.

Başkan Harmancı Romanya Büyükelçiliği ile iş birliği içerisinde de etkinlikler yapılabileceğini ve bu konuda her zaman iletişim kanallarını açık tutmak gerektiğini kaydetti. 

 

İlk kez LTB’yi ziyaret eden Romanya’nın Kıbrıs Elçisi Sorin Dan Mihalache, seçimleri kazanarak tekrardan belediye başkanı seçilen Başkan Mehmet Harmancı’yı kutlayarak yeni dönemde başarılar diledi.

Lefkoşa ile Bükreş arasındaki ilişkilerin daha da ileriye gidebilmesi adına elçilik olarak koordinasyonda yardımcı olabileceklerini kaydeden Büyükelçi, her iki başkentin ilişkilerinin daha üst bir seviyeye çıkmasının kendilerini çok mutlu edeceğini de sözlerine ekledi.

BU HABER SENİN İÇİN  Fortnite, Avatar ile işbirliğini duyurdu

 

reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ