Başkan Harmancı: “Terminal Kentsel Tasarım Projesi Lefkoşa için Yeni Kilometre Taşı Olacak"

Başkan Harmancı: “Terminal Kentsel Tasarım Projesi  Lefkoşa için Yeni Kilometre Taşı Olacak"
reklam alaniTerminal Bölgesi Yenileme ve İyileştirme Amaçlı Kentsel Tasarım Projesi kapsamında oluşturulan ihale süreci devam ederken, dünya mimarlık literatüründe elit bir yere haiz olan Murat Tabanlıoğlu’nun başkanı olduğu jüri ve danışma kurulu toplantısı LTB Başkanı Mehmet Harmancı da iştirakı ile yapılmış oldu.


 


Tabanlıoğlu, Ağa Han Ödülleri, AIA ve WAF şeklinde Dünyaca Meşhur Yarışmalarda Jüri Olarak Yer Aldı


Dünyanın en mühim mimarlık ödüllerinden olan ve 2007 senesinde Lefkoşa İmar Planı’nın da kazanılmış olduğu Ağa Han’da (Aga Khan) master jüri üyesi görevi üstüne alan Tabanlıoğlu, hem de AIA ve WAF şeklinde internasyonal yarışma ve değerlendirmelerde jüri görevinde bulunmuş oldu. Görüşmede jüri üyelerinin hem düşünce olması ile Jüri Başkanlığına seçilen Murat Tabanlıoğlu, proje alanını yerinde inceledi ve peşinden teknik toplantıya geçildi.Teknik görüşmede, LTB ile DAÜ içinde imzalanmış olan protokol kapsamında DAÜ Kentsel Araştırma ve Geliştirme Merkezi (Şehir-AG) iş birliği ve katkılarıyla bir kısmı tasarlanan ve bir kısmı da tasarla-yap-işlet-devret modeli ile Lefkoşa’ya kazandırılması amaçlanan projenin jüri tarafınca değerlendirilmesi yapılmış oldu.


 


Harmancı: “Dünya çapındaki yarışmaların jürisinde yer edinen Tabanlıoğlu’nun Terminal Projemizde de Jüri Olması Son Aşama Mühim ve Değerlidir”


LTB Başkanı Mehmet Harmancı, Lefkoşa ve LTB için son aşama mühim gördükleri projenin jüri heyetinin kendisi şeklinde herkesi heyecanlandırdığını, ciddi emek ve enerji harcadıkları bu projenin başkente yepyeni bir vizyon kazandıracağını altını çizdi.Ülkemiz mimarlık yaşamının kıymetli isimlerinin jüride yer almasının proje açısından büyük öneme haiz bulunduğunu belirten Harmancı, ek olarak Murat Tabanlıoğlu’na göstermiş olduğu ilgi için de teşekkür etti. Tabanlıoğlu’nun hem tasarım hem de jüri olarak değerlendirme bağlamında dünya genelinde deneyimlere haiz bulunduğunu ve böylesi bir deneyimin proje jürisinde yer almasının önemine de vurgu yapmış oldu.

BU HABER SENİN İÇİN  “Sağlık Bakanlığı ülke genelinde hipertansiyon, diyabet ve böbrek hastalıkları için tarama gerçekleştiriyor”

 


“Proje Lefkoşa’nın tertipli ve sürdürülebilir gelişimine katkı koyarken başkent için yeni bir kilometre taşını oluşturacak”


Başkan Harmancı, projenin başkentin tertipli ve sürdürülebilir gelişimine katkı koyarak başkent için yeni bir kilometre taşını oluşturacağına söylemiş oldu.  


 


Proje başkente modern ve oldukca fonksiyonlu bir otobüs terminali, yeni bir kentsel çekim merkezi ve bunlarla bütünleşen kültür-sanat odaklı açık ve kapalı kamusal alanlar kazandırmayı hedefliyor.


 


İlk olarak Tiyatro binası tamamlanacak, meydan ve kattan oluşan otopark yapılacak


İhalenin başarıya ulaşmış tamamlanması halinde bölgede 10 milyon sterlin (300 milyon TL) kamusal yatırım yapılacak. İhalenin önceliğinde tiyatro binasının tamamlanması, meydan ve kattan oluşan otopark yer ediniyor.


 


Meydanda yapılacak amfi düzenlemesi açık hava sineması, açık hava tiyatrosu, konserler ve sokakta müzik şeklinde aktivitelerin yapılmasına olanak sağlayacak. Meydandaki ağaçlandırma ve yeşillendirme rahat dinlenme olanağı sağlarken, terminal alanını kültür-sanat meydanına bağlayacak. Başkentin ve ülkenin kültür sanat merkezine dönüşecek atıl tiyatro binasında 500 kişilik büyük salon ile 180 kişilik ufak salon, meydanda ise 1000 kişilik açık aktivite alanı yer alacak.Tiyatro binasında orkestra ve performans sanatları için emek harcama alanları, bodrumda sahne atölyesi, müze, sahne sanatları için eğitim alanları ve yönetimsel ofisler bulunacak. Bina içinde şehir kütüphanesi yer alacak.


 


Projenin hazırlık aşamasında değişik disiplinlerden uzmanlar ve ekiplerin bir araya gelip katılımcı, saydam ve ortak aklın yaratarak hazırlanan projenin jürisinde asil üyeler olarak Mimar Murat Tabanlıoğlu, Yüksek Mimar Onur Olguner, Yüksek Mimar ve DAÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ercan Hoşkara, Peyzaj Mimarı ve Kentsel Tasarımcı DAÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nevter Zafer Eli bol ve LTB İmar Şubesi Amiri Mimar Dervişe Ener yer ediniyor.

BU HABER SENİN İÇİN  Lefkoşa Maratonu sonuçları açıklandı

Yedek üye olarak Yüksek Mimar Cenk Atun ve LTB Projeler Şubesi’nden Mimar Cemal Bensel yer ediniyor.Danışman üyeler olarak mimar-kentsel tasarım uzmanı ve DAÜ Şehir AG Başkanı Prof. Dr. Şebnem Hoşkara, Kent Plancı Doç. Dr. Can Kara, Kent Plancıları Odası Dr. Gizem Caner, LTB Müdürü Fikri Özgüvenli ve LTB Başkan Teknik İşler Danışmanı Erdoğan Bekiroğlu bulunuyor.Raportörler olarak Mimar ve DAÜ öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Pınar Uluçay, mimar Dr. Doğu Üzümcüoğlu ile belediyeden Müjde Türker ve Halil Coşkun yer ediniyor.


 


Lefkoşa Türk Belediyesi, ihale süreci başlatılan proje için Mayıs 2022’de bilgilendirmede bulunup ayrıntıları aktardığı ve iştirakçilerin görüş ile önerileri almış olduğu paydaş toplantılarını tamamlanmıştı. Bu kapsamda muhtarlar, bölge halkı ve esnaflar, Ekonomik Örgütler Platformu temsilcileri, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı meslek odaları, devlet kurumları (Kent Planlama Dairesi ve Kaymakamlık) ve toplu taşıma sektöründeki temsilciler ile görüşmeler yapılmıştı. 14 Eylül 2023 tarihinde kapanacak ihale için ayrıntılara


https://www.lefkosabelediyesi.org/ihaleler


linkinden ulaşılabiliyor.


 


 Başkan Harmancı: “Terminal Kentsel Tasarım Projesi Lefkoşa için Yeni Kilometre Taşı Olacak"Başkan Harmancı: “Terminal Kentsel Tasarım Projesi Lefkoşa için Yeni Kilometre Taşı Olacak"


 


 Başkan Harmancı: “Terminal Kentsel Tasarım Projesi Lefkoşa için Yeni Kilometre Taşı Olacak"Başkan Harmancı: “Terminal Kentsel Tasarım Projesi Lefkoşa için Yeni Kilometre Taşı Olacak"reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ