Başkent Lefkoşa Uluslararası Şiir Buluşmasına Ev Sahipliği Yaptı

Başkent Lefkoşa Uluslararası Şiir Buluşmasına Ev Sahipliği Yaptı
reklam alani

“5. Uluslararası Lefkoşa Şiir Günleri’ Lefkoşa Türk Belediyesi(LTB) iş birliği ve katkıları ile Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği(KSYB) organizasyonunda gerçekleştirildi.

 

Saraybosna, Hollanda, Türkiye ve Kıbrıs’tan şairlerin katılımı ile Başkent Lefkoşa’da gerçekleştirilen uluslararası şiir buluşması sanat severlerden tam not aldı.

 

Etkinlik kapsamında, Arabahmet Kültür Evi’nde ve Kumsal Park’ta  şiir dinletisi gerçekleştirildi, Şiir Treni ile Bandabuliya önünden başlamak üzere belli duraklarda şiirler okundu. Arabahmet Kültür Evi’nde gerçekleştirilen etkinlikte ayrıca Ersen Sururi  ve Zeliş, Kumsal Park’ta gerçekleştirilen etkinlikte ise Mustafa Tozakı ile  Hasip Akgürgen tarafından müzik dinletisi sunuldu.

 

Etkinlikte konuşan LTB Başkanı Mehmet Harmancı, uzun bir aradan sonra yeniden Arabahmet Kültür Evi’nde buluşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkent Lefkoşa’nın aynı zamanda kültür sanatın da başkenti olduğuna vurgu yapan Harmancı şunları kaydetti: “Şiir ifade özgürlüğünün sanatsal açılımıdır. Özellikle düşünce ve ifade özgürlüğüne ilişkin zor ve kısıtlayıcı bir dönemden geçilirken Lefkoşa’da tüm düşüncelerin rahat ve özgür bir şekilde ifade edilebilmesi için mücadele ediyoruz. Dünyamız her anlamda zor bir süreçten geçiyor. Şunu belirtmem gerekiyor ki Ukrayna’ya düşen bombalar ve yaşananlara ilişkin gösterilen tepki, Suriye gibi ülkelerde de olduğu zaman gösterildiği takdirde dünya daha adil bir yer olacaktır.”

 

Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği Eş Başkanı Emel Kaya ise yaptığı konuşmada, dünyada ve ülkemizde zor bir dönemden geçildiğini belirterek, ekonomik krizler, savaşlar ve ötekileştirmeler arasında kültür ile sanatın ikincil bir alana itilmesine karşın, kimi insanlar ve kurumların, insanın var oluşunu anlamlandıran sanatın yayıldığı alanın genişlemesi için çaba harcamaya devam etmekte olduğunu söyledi.

32 yıldır toplumlar arası her türlü çatışma ve ötekileştirmenin karşısında barış ve uzlaşı için mücadele eden KSYB’nin, çeşitli iki toplumlu ve çok uluslu etkinliklerle kültür ve sanatın birleştiriciliğinden gücünü almakta olduğunu ifade eden Kaya,  sözlerini şöyle sürdürdü: “Lefkoşa Şiir Günleri’nin yeniden başlatılmasına yardımcı ve destek olan LTB Başkanı Mehmet Harmancı nezdinde, Lefkoşa Türk Belediyesi’ne bu meşakkatli yolu bizimle birlikte yürüdüğü ve yükselen vandallıkların karşısında sanatı desteklediği için çok teşekkür ederim”

BU HABER SENİN İÇİN  Ersoy: Özel sektörde büyük bir emek sömürüsü var

 

Etkinlikte, Mili Dukiç (Saraybosna), Mischa Andreissen (Hollanda), Gülce Başer ve  Zeynep Köylü (Türkiye) ile  Fatoş Avcısoyu Ruso, Neşe Yaşın, Jenan Selçuk, Halil Karapaşaoğlu, Hüseyin Bahca, Nafia Akdeniz, Emel Kaya, Stefanos Stefanides, Aliye Ummanel, Alev Adil, Fatih Yalıner, Ruhsan İskifoğlu, Burçak Midilli, Fatma Akilhoca, Maria Siakalli, M. Kansu, Kiriakos Stilianu, Marios Georgiou, Andreas Hrisanthu, Tamer Öncül, Ümit İnatçı, Zeki Ali ve  Faize Özdemirciler (Kıbrıs) şiirler okudu.

Başkent Lefkoşa Uluslararası Şiir Buluşmasına Ev Sahipliği Yaptı

 

 

Başkent Lefkoşa Uluslararası Şiir Buluşmasına Ev Sahipliği Yaptı

Başkent Lefkoşa Uluslararası Şiir Buluşmasına Ev Sahipliği Yaptı

 

 

reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ