Çocuklarımız bunu mu hak ediyor!

Çocuklarımız bunu mu hak ediyor!
reklam alani


Okan KARADEMİR

 

Devlet, ülke sporunu yönetenler ve Basketbol Federasyonu, KKTC U14 Erkek Basketbol Karmamızın Türkiye’deki başarısına ne yazık ki ortak olamıyor.

KKTC U14 Erkek Basketbol Karmamız geçtiğimiz hafta katıldığı Türkiye U14 Bölge Şampiyonaları’nda grubunu lider bitirerek müthiş bir başarıya imza attı ve Anadolu Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

GIYNIK Spor olarak bu önemli başarıya giden yolda birçok sorun yaşandığını öğrenmiş olsak da çocuklarımızın başarısının önüne geçmemek için bu konuları ilerleyen günlerde gündeme getireceğimizi ifade etmiştik.

Gelinen son noktada KKTC U14 Erkek Basketbol Karmamızın 15-19 Nisan tarihlerinde Balıkesir’de katılması gereken Anadolu Şampiyonası’na ne yazık ki federasyon tarafından ekonomik gerekçeler öne sürülerek gönderilemeyeceğini öğrendik.

 

Neler yaşandı

KKTC U14 Erkek Basketbol Karması sporcuları velileri ilk olarak Türkiye Bölge Şampiyonaları’na katılım için yoğun çaba sarf etti.

Veliler yaptıkları açıklamalarda şampiyonaya katılım için en baştan beridir kendilerinin istek, çaba ve girişimleri ile federasyonu ikna ettiklerini açıklarken federasyonun da bu baskı ile Spor Dairesi ve Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmeler yaparak çocuklarımızın gönderileceği kararını az bir zaman kala öğrenmiş olduk.

Çocuklarımız uzunca bir süredir gelecekleri ve kariyerleri adına bu önemli şampiyonaya hazırlanırken bu süreçte belirsizlikle hem bizleri hem çocuklarımızı yıprattı.

 

Federasyondan yönetici gitmedi, çocuklar karşılanmadı

KKTC U14 Erkek Basketbol Karması en nihayetinde federasyonun yolculuk ve konaklama masraflarını karşılamasıyla Türkiye Bölge Şampiyonaları’na katıldı ve grupta oynadığı iki maçı da kazanarak Anadolu Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

Büyük emek ortaya koyan çocuklar bu başarı sonrasında müthiş bir sevinç yaşarken şampiyonada çocuklarımızın yanında federasyondan hiçbir yöneticinin olmaması üzücü bir durum oldu.

Adaya dönüşte federasyon ile yapılan görüşmelerde federasyon başkanın karmayı havaalanında karşılama yapacağını öğrenen çocuklarımız, ülkeye döndüklerinde Ercan’da kimseyi göremeyince kendilerini değersiz hissettiler.

BU HABER SENİN İÇİN  Ozanköy’den Törehan çiftine ziyaret - futbol Haberleri

 

Bütçe yok, Anadolu Şampiyonası hayal oluyor

Karmamız normal şartlarda 15-19 Nisan tarihlerinde Balıkesir’deki Anadolu Şampiyonası’na katılma hakkı elde etmesine karşın federasyondan aldıkları bilgi karşısında tam bir yıkım yaşadı.

Federasyon, bu şampiyonaya katılım için velilere bütçeleri olmadığını, federasyonun kasasının boş olduğunu ve devletten henüz 2023 katkısını almadıklarını söyleyerek bu şartlarda karmanın Anadolu Şampiyonası’na gönderilemeyeceğini aktardığını öğrendik.

 

TBF desteği çekti, başarı hikayesi yarım kalacak

Geçmiş dönemlerde Türkiye’de bu şampiyonalara katılımda takımlarımızın yolculuk masraflarını Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) karşılıyordu .

Her platformda ikili ilişkilerin çok iyi olduğu açıklanmasına rağmen bu yıl ne oldu ise TBF’nin, KKTC Basketbol Federasyonu’na bu desteğini çektiği öğrenildi.

KKTC Basketbol Federasyonu futbol dışında ülkemizde spor federasyonları arasında 1 milyon TL ile en büyük bütçeyi almasına karşın takımlarımızın ülkemizi Türkiye’de temsil etmesine bütçe çıkaramıyor ve ekonomik şartlar nedeniyle takımlarımızın bu başarı hikayelerinin yarıda kalmasına neden oluyor.

 

Leventspor tamamen kendi imkanlarıyla katıldı

U14 Erkek Karması gibi Leventspor U16 Kız Takımı da daha önce Türkiye Bölge Şampiyonaları’na bin bir zorluğa rağmen katılmış ve oynadığı 3 maçını da kazanarak Anadolu Şampiyonası’na katılma hakkı elde etmişti.

Elde edilen bilgilere göre Leventspor’un Türkiye Bölge Şampiyonaları’na katılırken federasyonun tek bir kuruş yardım etmediğini yolculuk ve konaklama gibi tüm masrafları tamamen kendilerinin karşıladığını öğrendik.

 

reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ