DAÜ’de Kadın Milletvekillerinin Katılımıyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Özel Paneli Gerçekleştirildi

DAÜ’de Kadın Milletvekillerinin Katılımıyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Özel Paneli Gerçekleştirildi
reklam alani


Düzenlenen panel ile toplumsal cinsiyet eşitliği, kadınların siyasetteki temsili ve kadın milletvekillerinin KKTC Cumhuriyet Meclisi’ndeki rolü gibi önemli konular ele alınarak deneyimler paylaşıldı. Söz konusu panele DAÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kılıç, Vakıf Yöneticiler Kurulu Üyesi Ersun Kutup, İşletme ve Ekonomi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Besim, Uzaktan Eğitim Enstitüsü Müdürü ile Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ersun İşçioğlu, İşletme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Burak Erkut ile fakülte öğretim üyeleri ve öğrencileri katıldı.

Etkinlik açılışında konuşan DAÜ İşletme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Erkut, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen panele katılan herkese hoş geldiniz diyerek fedakarlıkları, emekleri, mücadeleleri ve sevgileriyle insanlığın ilk öğretmeni olan değerli kadınların bu gününü içtenlikle kutladığını belirtti. Eğitimden, iş ve sosyal yaşama her alanda kadınların söz sahibi olmasının büyük önem taşıdığına değinen Doç. Dr. Erkut, her türlü ayrımcılığa ve şiddete karşı kadınlara aktif destek verilmesi gerektiğini vurguladı. Bu kapsamda kadın haklarına duyarlı öğrenciler yetiştirmek ve bu hususta farkındalık oluşturmak adına söz konusu panelin düzenlendiğini belirten Doç. Dr. Erkut, kız ve erkek tüm çocukların eşit haklara sahip olduğu bir gelecekte yaşamaları adına bugüne kadar yürütülen tüm çabaları selamladığını belirterek panelin verimli geçmesini temenni etti.

Ardından konuşan İşletme ve Ekonomi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Besim, 8 Mart gününün kadınların verdiği mücadeleyi desteklemek adına önemli bir gün olduğuna dikkat çekerek kadının ekonomide, liderlikte, yöneticilikte daha aktif olduğu ekonomilerde kişi başı gelir ve refahın daha yüksek olduğunu vurguladı. Avrupa Birliği’nde kadınların iş gücüne katılım oranının %67, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise %57 olduğunu belirten Prof. Dr. Besim, bu oranın Türkiye’de %35, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ise %38.3 gibi düşük bir rakam olduğunu aktardı. İşletme ve Ekonomi Fakültesi’ne bakıldığında ise çalışan kadın oranının %41 olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Besim, kadınların daha fazla ekonomiye dahil olduğu ve daha fazla liderlik ile karar verme merkezlerinde olmalarının önemine değinerek kadınların bu konularda desteklenmesi gerektiğine inandığını vurguladı. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini ileten Prof. Dr. Besim, kadınların eşitlik ve adalet için verdikleri mücadeleyi desteklediklerini belirtti.

BU HABER SENİN İÇİN  Yusuf Kanlı yazdı: AB kapısındaki yalnız ve güzel ülkem
reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ