Hristodulidis “tehditlerini gerçekleştirdi”, sığınmacılara ''pushback'' uyguladı

Hristodulidis “tehditlerini gerçekleştirdi”, sığınmacılara ''pushback'' uyguladı
reklam alani


Alithia, “Başkan, Tehditlerini Gerçekleştirdi… Hükümet, Hoşa Gitmeyecek Önlemler Alacağını Duyurdu” başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in, sığınmacılar konusunda “bazılarının hoşlanmayacağı önlemler alma tehdidini gerçekleştirdiğine” dikkat çekti.

Haberde, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin geçen yaz (29 Temmuz ve 2 Ağustos’ta) Rum yönetiminin, teknelerle Güney Kıbrıs’ta karaya çıkmaya çalışan 109 Suriyeli sığınmacıyı deniz yoluyla Lübnan’a geri göndermesine tepki gösterdiği hatırlatıldı.

Habere göre, geçen yıl sığınmacı tekneleri Liman ve Deniz Polisi tekneleri eşliğinde Beyrut’a götürülüp Lübnan makamlarına teslim edilmiş, Lübnan makamları da Suriye’ye sınır dışı etmişti. Bunun üzerine BM, Rum makamlarına “parmak sallamıştı” ve Mülteciler Yüksek Komiserliği “daha önce ikamet ettikleri ülkeye yeniden gitmek isteyen ve kendi ülkelerine gönderilmekten korkan herkes korunma ihtiyaçlarının doğru karşılanması için yeniden kabul edilmelidir” demişti. AB de 2021’den beridir üye devletleri, insan haklarına aykırı olan “pushback” uygulamasına son vermeleri konusunda uyarıyor.

BU HABER SENİN İÇİN  Türkiye-KKTC İkinci Ekonomi Konferansı’nda KKTC’nin potansiyeli ve iş birlikleri ele alındı
reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ