Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin 19’uncusu 5-24 Haziran tarihlerinde seyircisiyle buluşuyor

Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin 19’uncusu 5-24 Haziran tarihlerinde seyircisiyle buluşuyor
reklam alani

Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin 19’uncusu 5-24 Haziran tarihlerinde seyircisiyle buluşuyor

Merkez Lefkoşa’da düzenlenen basın toplantısıyla açıklanan programa bakılırsa, festival kapsamında bu yıl 10 oyun sahnelenecek.

Festival biletleri 1 Haziran Cuma saat 14.00’ten itibaren www.biletinial.com adresinden ve Lefkoşa Belediye Tiyatrosu gişesinden satılacak.

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı ve Festival Onur Başkanı Mehmet Harmancı basın toplantısında yapmış olduğu konuşmada, bu kadar mühim bir sanat organizasyonunun 19’uncusunu düzenlemenin kendileri için gurur deposu bulunduğunu belirtti.

Konuşmasında depreme işaret eden ve festivali büyük bir hüzünle yaptıklarını kaydeden Harmancı, bu yılki oyunların 6 Şubat’ta yitirilenler anısına oynanacağını açıkladı.Bu yıl Türkiye’den ve Cenup Kıbrıs’tan oyunlara ev sahipliği yapacaklarını dile getirdi.

Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin 19’uncusu 5-24 Haziran tarihlerinde seyircisiyle buluşuyorHarmancı, festival ana sponsoru Pro Temizlik, konaklama sponsoru Grand PashaNicosia, salon sponsoru Rauf Denktaş Üniversitesi, gümüş sponsor Lefkoşa Belediye Çalışanları Tutum Kooperatifi ve ulaşım sponsoru NorthernTravel’e teşekkür etti.

Festival Komitesi Başkanı Kıymet Karabiber de konuşmasına görevinin ne kadar zor bulunduğunu bildiğini söyleyerek başladı.

Lefkoşa Belediye Tiyatrosunun usta isimlerinin kendilerine büyük bir miras bıraktığını özetleyen Karabiber, büyük zorluklar içinde festivali 19’uncu yılına taşıdıklarını söyledi.

Bu yıl Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun iki oyununun festival kapsamında prömiyerini yapacağını ileten Karabiber, Türkiye ve Cenup Kıbrıs’tan oyunların da festivalde sahneleneceğini söylemiş oldu.

Zelzele dolayısıyla bir dönem festivali yapmaktan vazgeçme noktasında geldiklerini de ifade eden Karabiber, topluma moral vermek için festivali halletmeye karar verdiklerini kaydetti.

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Cem Aykut da festivalde yer almaktan duyduğu mutluluğu açıkladı. 1999 depreminde göçük altında kalan ve her şeyini kaybeden biri olarak, insanları sanat, spor ve birlikteliğin iyileştirdiğini iyi bildiğini özetleyen Aykut, bu yüzden festivali düzenlemeye karar verdiklerini açıkladı.

BU HABER SENİN İÇİN  Büyükkonuk Eko Gün, Pazar günü halkla buluşuyor

Festival Sorumluluk Sorumlusu Aliye Ummanel ise “Festivali yaşamın oldukça fazla üzerimize geldiği bu dönem, bir moral olması umuduyla düzenliyoruz. Ümit ederim hepimize iyi gelir” dedi.

Başta ekonomik koşullar sebebiyle olmak suretiyle festivali yapmanın her yıl daha da zorlaştığını aktaran Ummanel, öte taraftan bu durumun elde olanın kıymetini artırdığına işaret etti.

Ummanel ondan sonra oyunlar hakkında informasyon verdi. İstanbul Kent tiyatrolarından gelen oyunların bir taraftan insanı acıtan bir taraftan güldüren oyunlar bulunduğunu özetleyen Ummanel, “beraber gülmek, beraber iyileşmenin mühim bir parçası” dedi.

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun iki oyunu, Parkta Güzel Bir Gün ve Uçan Bisiklet’in festivalde prömiyerini yapacağını da kaydeden Ummanel, gene LBT oyunu Paraya Hayır’ın ise festivalle beraber daha geniş bir izleyici kitlesine yetişme şansı elde edeceğini söylemiş oldu.Konuşmasında öteki oyunları da sıralayan Ummanel, “Festival heyecanı ve prömiyer heyecanının beraber olduğu bir Haziran ayı bizi bekliyor” dedi.

Sonrasında festival sponsorlarından Ana sponsor Pro Temizlik adına Çağan Alganer, Paşa Group adına Eylül Özbilen, Rauf Denktaş Üniversitesi adına Nadir Denktaş Vangöl ve Lefkoşa Belediye Çalışanları Tutum Kooperatifi adına Mustafa Kelebek konuşma yaparak festivalin parçası olmaktan duydukları mutluluğu dile getirerek, teşekkür plaketlerini Lefkoşa Türk Belediye Başkanı Mehmet Harmancı’dan tarafınca aldılar.

Festival Oyun Programı

5 Haziran Pazartesi- İstanbul Kent Tiyatroları / Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin

7 Haziran Çarşamba- İstanbul Kent Tiyatroları / Oscar

10 Haziran Cumartesi- İstanbul Kent Tiyatroları / Bir Gün Ayakkabımın Teki (çocuk oyunu)

13 Haziran Salı – Lefkoşa Belediye Tiyatrosu/ Paraya Hayır

16 Haziran Cuma – İzmir Kent Tiyatroları / 3 Nalla 1 At

17 Haziran Cumartesi – İzmir Kent Tiyatrosu / Soytarılar Okulu (çocuk oyunu)

20 Haziran Salı- Nilüfer Şehir Tiyatrosu / Bir Kumarbazın Ölüm Kılavuzu

BU HABER SENİN İÇİN  KKTC Cumhurbaşkanlığı - Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, sanatçı Ahmet Yenilmez’i kabul etti

23 Haziran Cuma- Antilogos Tiyatrosu/ Red Peter

24 Haziran Cumartesi- Lefkoşa Belediye Tiyatrosu / Uçan Bisiklet (çocuk oyunu)

24 Haziran Cumartesi- Lefkoşa Belediye Tiyatrosu / Parkta Güzel Bir Gün

reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ