KKTC Cumhurbaşkanlığı – CTP Genel Başkanı Erhürman, hükümet kurma görevini Cumhurbaşkanı Tatar’a iade etti

KKTC Cumhurbaşkanlığı – CTP Genel Başkanı Erhürman, hükümet kurma görevini Cumhurbaşkanı Tatar’a iade etti
reklam alani


KKTC Cumhurbaşkanlığı - CTP Genel Başkanı Erhürman, hükümet kurma görevini Cumhurbaşkanı Tatar’a iade etti

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, bugün saat 17.15’te hükümet kurma görevini Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a iade etti.

 

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman,  aldığı hükümet kurma görevi için çalışmalar yaptığını ancak hükümeti kurmanın mümkün olmayacağını net bir şekilde gördüklerini söyleyerek, görev süresini tamamlamadan hükümet kurma görevini iade ettiğini kaydetti.

 

Cumhurbaşkanı Tatar, Erhürman’ın yoğun bir çalışma içerisinde tüm olasılıkları denediğini belirterek, en fazla milletvekili sayısı olan UBP’nin Başkan Vekili Ersan Saner’in de öncesinde hükümet kurma görevini iki haftalık bir çalışma sonrasında iade ettiğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı, “Demek ki parlamentoda siyasi partilerin sayılarına baktığımızda bir sıkıntı olduğunu görmekteyiz. Şu ana kadar bir hükümet kurulmuş olsaydı halkımız memnun olacaktı.

Ancak bütün çabalara rağmen hükümetin kurulamadığını görüyoruz” diye konuştu.

 

Pandemi döneminde iki seçim yaşandığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Tatar, şu an halkın durumuna baktığında bir erken seçim beklentisinin olmaması gerektiğini kaydetti.

Yüksek Mahkeme Başkanı ve Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Narin Ferdi Şefik’in şu haliyle bir seçime gitmenin doğru olmadığını söylediğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, mutlaka seçim ve halk oylaması yasasına bakılması gerektiğini işaret etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, hükümetin kurulması için bir değerlendirme yapması gerektiğini belirterek, “Benim yetkim 60 gün içerisinde bir hükümetin kurulmasını sağlamaktır. Şu anda 30 güne yakın bir zaman dilimi geçmiştir.

Bir 30 gün daha vardır. İnşallah süreç o kadar uzun sürmez. İnşallah en erken zamanda bir hükümet kurulur.

Bu hükümetin kurulmasına da hepimiz yardımcı oluruz” dedi.

 

Güven oyu alınması konusunda bir anlayış gelişebileceğini işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, hükümet boşluğunun ülkeye faydası olmayacağını, bütçe konusunda gecikme yaşanacağını ve bu sıkıntıların halka yansıyabileceğini kaydetti.

 

BU HABER SENİN İÇİN  KKTC Cumhurbaşkanlığı - Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu heyetini kabul etti

reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ