KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 1 Ekim’e dair  değerlendirmelerde bulundu

KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 1 Ekim’e dair  değerlendirmelerde bulundu
reklam alani


Cumhurbaşkanı Tatar;  “Kıbrıs Türk Halkı ve Rum Halkının eşit kurucu ortaklığında tesis edilen ortaklık Cumhuriyeti, 21 Aralık 1963 tarihinde sivil halkımıza yönelik başlatılan saldırılar ve Kıbrıs Türk yetkililerin silah zoruyla devlet mekanizmalarından atılmasıyla bir Rum devletine dönüştürülmüştür. Her yıl olduğu gibi bugün yine, Güney Kıbrıs’ta sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin kuruluş yıl dönümü adı altında törenler düzenlenmektedir.

New York’ta, diğer temaslarımız yanında BM Genel Sekreteri Sayın Antonio Guterres ile yaptığım görüşmede Kıbrıs’ın gerçeklerine dikkat çekerken, egemen eşit iki ayrı devletin varlığına dayalı çözüm önerimizi tekrarlamış, Rum tarafına da adil ve kalıcı bir uzlaşıya yönelik diyalog çağrısında bulunmuştum. Ama ne var ki Rum tarafı, her zaman olduğu gibi uzlaşmaz tutumunu sürdürmüştür. 

Rum liderin söylemleri ve basına yansıttığı sözde önerileri göz önüne alındığında, hedefinin halkımızı Rum devletine dönüşen kendi yönetimlerine tabi kılmak olduğu aşikardır. Kıbrıs’ta yaşanan gerçekler ortadadır ve 1960’a geri dönmek mümkün değildir. Egemen eşitlik ve eşit uluslarası statü zemininde iki devletin iş birliğine dayalı bir uzlaşı ancak Kıbrıs adasına adil ve kalıcı bir çözüm getirebilir. 

Taraflar arasında ortak zemin var mı yok mu egzersizi devam ederken Kıbrıs Türk tarafı iki taraf arasındaki güven ve iyi komşuluk ilişkilerini artıracak iş birliği önerilerini de ortaya koymuştur. Rum liderliği eğer diyalog taleplerinde samimiyse önerilerimizi kabul eder ve iki tarafın da çıkarına olacağı aşikar olan bu öneriler üzerinde iş birliği yapmaya derhal başlarız. 

İlgili tüm taraflarca sürdürülebilir olmadığı kabul edilen statükonun en önemli sembollerinden biri, 186 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararıyla yaratılan haksız ve hukuksuz süren durumun yürütücü yapısı bugün kutlanacaktır. Bilinmelidir ki, 1963 tarihinden itibaren bir Rum devletine dönüşen yapı, ne tüm adayı ne de Kıbrıs Türk Halkını temsil etme yetkisine sahiptir. Bilinmelidir ki, KKTC 40 yıllık bir gerçektir. Tüm kurumlarıyla bağımsız bir devlettir ve Rum devletinin KKTC üzerinde ne yetkisi ne de otoritesi bulunmaktadır” dedi.

BU HABER SENİN İÇİN  KKTC Cumhurbaşkanlığı - Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Avrupa Parlamenteri Isabel Santos’u kabul etti
reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ