KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Ankara’da, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ı kabul etti

KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Ankara’da, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ı kabul etti
reklam alani


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ile Ankara’da yaptığı görüşmede, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yükseköğretim konusunu ele aldı. Görüşmede Cumhurbaşkanı Tatar’a, YÖK’ün yürüttüğü çalışmalar ile yükseköğretimde atılan adımlar ve yürütülen politikalar hakkında bilgi verildi.

 

Toplantıda, görüşülen konuların ileriye taşınması için YÖK’ün yapacağı bir taslak hazırlık sonrasında KKTC’de ortak bir çalışma yapılması noktasında da mutabakata varıldı.

 

 

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NDEN ÖĞRENCİ SAYISININ 100 BİN OLMASINI ARZULUYORUZ”

 

Cumhurbaşkanı Tatar, kabulde yaptığı konuşmada, yükseköğretimin küresel bir alan olduğunu belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yükseköğretimi ve üniversiteleri daha ileriye taşımak adına gerek kalite gerekse öğrenci sayısının artırılması anlamında YÖK Başkanı Özvar’dan destek istedi.

 

Şu anda ülkede Türkiye Cumhuriyeti’nden yaklaşık 45 bin civarında öğrencinin eğitim gördüğünü ve bu sayının 100 bin olmasını arzuladıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, bu çerçevede üniversitelerin bünyelerinde yeni bölümlerin açılması ve öğrenci kontenjanlarının artırılmasının önemine vurgu yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Tatar, ayrıca YÖK’ün tecrübelerinden ve yürüttüğü çalışmalardan KKTC olarak yararlanmak istediklerini dile getirdi.

 

Üniversitelerin özellikle kaliteli eğitim noktasında daha da kökleneceğini ve küresel bir rekabet ortamında bulunan yükseköğretimde daha da güçlenerek büyüyeceği inancını dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, bütün bu adımları atmanın, gelecek nesillere bırakılacak en büyük miras olacağını söyledi.

 

ÖZVAR: “ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORUZ”

 

Görüşmede, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar da, KKTC’de bulunan üniversiteleri Türkiye’de bulunan üniversitelerden ayırmadıklarını, çok yakın takip ettiklerini ve KKTC Eğitim Bakanlığı ile sürekli istişare halinde olduklarını kaydetti.

 

 

Özvar, mevcut durumu çok daha ileriye taşımak adına gerek KKTC yükseköğretimi gerekse adada bulunan üniversitelerle ilgi önemli çalışmalar yürütüldüğünü dile getirdi.

BU HABER SENİN İÇİN  KKTC Cumhurbaşkanlığı - Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Vatan Gazetesi Sahibi Erten Kasımoğlu ve beraberindekileri kabul ederek görüştü.

 

 

 

Çalışmaların sadece bunlarla sınırlı olmadığına vurgu yapan Özvar, aynı zamanda Türkiye’de eğitim almak isteyen KKTC vatandaşları ile ilgili de çalışmaları olduğunu söyledi.

reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ