KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İskele Belediyesi tarafından düzenlenen “5. Kültürlerin Kaynaşması” etkinliğine katıldı ve bir konuşma gerçekleştirdi

KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İskele Belediyesi tarafından düzenlenen “5. Kültürlerin Kaynaşması” etkinliğine katıldı ve bir konuşma gerçekleştirdi
reklam alani


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşmasında, İskele Bölgesi’nde dünyanın birçok ülkesinden gelerek, bölgeye yerleşenlerin olduğuna dikkat çekerek, “Çocuklarımız aynı okullara gidiyor ve kültürler kaynaşıyor” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dünyaya tanıtılması açısından bu gibi etkinliklerin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, Birleşmiş Milletler 78’nci Genel Kurulu nedeniyle geçen hafta bulunduğu New York’ta bir çok liderle görüştüğünü ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gerçeğini anlattıklarını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl olduğu gibi bu yıl da BM Genel Kurulu’nda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınması çağrısını yaptığını anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, diplomatik, ekonomik ve kültürel ilişkilerin kurulmasının istendiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yalnızca bölgesel olarak değil aynı zamanda  küresel anlamda barışın, huzurun ve güvenliğin teminatı olduğunu vurguladı.

Kıbrıs Türkü’nün kutsal ve onurlu milli Türklük davasındaki mücadelesini Türk milletiyle beraber yürüttüğüne dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türkü’nün haklı noktalarının özden gelen hakları, özgürlüğü ve bağımsızlığı olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıslı Türkler ile Rumlar’ın kurucu ortağı olduğu Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 16 Ağustos 1960 yılında kurulmasına rağmen Rumlar’ın Helen devletine dönüştürdüklerini, dünyayı aldatmayı sürdürdüklerini ifade etti.

Kıbrıs Türkleri’nin devletinin temellerinin de 60 yıl önce Kıbrıs Cumhuriyeti’nden dışlanmasıyla atıldığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, “Özden gelen haklarımızla devlet kurduk. Bu saatten soran geri dönülemez kurum, kuruluş ve kültürümüzle yolumuza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

BU HABER SENİN İÇİN  KKTC Cumhurbaşkanlığı - Kıbrıs Türkü eğitime ve kadına büyük değer veriyor
reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ