KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yeni yasama yılının başlaması nedeniyle açıklamalarda bulundu

KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yeni yasama yılının başlaması nedeniyle açıklamalarda bulundu
reklam alani


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi’nin 10. dönem üçüncü yasama yılı için düzenlenen törensel toplantıya katıldı. 

 

Toplantı sonrası meclis bahçesinde basına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yeni yasama yılının hayırlı olması temennisinde bulunarak, meclis çatısı altında bugüne kadar büyük mücadeleler verildiğini, Kıbrıs Türk halkının bağımsızlığı, egemenliği, hürriyeti ve onurlu yaşamı için çok zor şartlarda çalıştığına işaret etti. Cumhurbaşkanı Tatar, bu yıl KKTC’nin kuruluşunun 40. yılını kutlayacağını anımsattı.

 

“Uluslararası alanda devletimizi ileriye götürme çalışmalarımız doğrultusunda üst düzey temsiliyetimiz de önümüzdeki dönemde devam edecektir” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, Türk Devletleri Teşkilatı nezdinde kazanılan gözlemci statüsü ve İslam İşbirliği Teşkilatı nezdindeki gözlemci üyeliği kapsamında önümüzdeki aylarda üst düzey katılımların olacağını aktardı.

 

Kıbrıs Türk tarafının diplomasi ve diyalogdan kaçmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, “Ancak, bağımsızlık ve egemenlik mücadelemiz aynı zamanda özümüzden gelen haklarımız olan egemen eşitliğimiz ve eşit uluslararası statümüzün teyidine dair gayretlerimize de ara vermeyeceğiz” diye konuştu. 

 

Kıbrıs Türk halkının önemli aşamalardan geçtiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, milli dava adına yürütülen yeni siyaset yani Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsü teyit edilmeden resmi müzakerelere geçilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, muhalefetin elbette farklı düşünebileceğini ama bu ülkenin geleceği ve gençliğin bekası için bütün uluslararası müzakere ve temasların bu temelde yürütülmesinin artık yaşamsal bir noktaya geldiğini belirtti. 

 

Cumhurbaşkanı Tatar, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM 78. Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamaların artık bu siyasetin daha da kökleştiğini gösterdiğini söylediğini anımsatarak, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da KKTC’nin tanınması çağrısı yapmasından dolayı Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ettiği

BU HABER SENİN İÇİN  KKTC Cumhurbaşkanlığı - Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü

 

“Tanınma elbet bir gün gelecektir, buna yürekten inanıyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, şu anda bütün dünyanın artık Kıbrıs’ta iki ayrı halk, iki ayrı demokrasi ve iki ayrı devletin olduğunu öğrenmiş durumda olduğunu kaydetti.

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bir takım ekonomik sıkıntılara rağmen, yaşanan pandemi dönemi, Rusya-Ukrayna savaşının devam etmesi nedeniyle bir takım ciddi krizler yaşandığını, son günlerde Brent Petrol’ün yine yükselmesinin dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir pahalığa vesile olduğunu kaydetti.

 

Cumhurbaşkanı Tatar, muhalefetin eleştirilerini de değerlendirerek, elbette eleştiri yapılacağını ancak acımasız eleştirilerle işi siyaseten başka noktalara çekmenin, gençleri, halkı umutsuzluğa sürükleyecek nitelikte muhalefet yapma zihniyetini doğru bulmadığını vurguladı.

 

Özeleştiri yapılması ve doğru çalışmaların yapılabilmesi için hep birlikte mücadele verilmesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “KKTC geldiği noktada esas itibariyle gerçekten kökleşmekte, kurum ve kuruluşları, kendi demokrasisi içerisinde gittikçe daha da güçlenmekte. Bu Meclis çatısı altında yeni yasama döneminde yapılacak bir takım reform çalışmaları ile kamu maliyesi, şeffaflık ve hesap verilebilirlik güçlenecek” dedi.

 

Yeni dönemde basın yasalarına da bakılması gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, artık klasik anlamda gazeteciliğin yerini yeni sosyal medya gazeteciliğine bıraktığını, bununla birlikte çok farklı sıkıntıların yaşandığını söyledi.

 

Herkesin bir yere kadar ifade özgürlüğüne sahip olduğunu, fikir ve ifade özgürlüğüne saygılarının sonsuz olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, “Acımasız bir şekilde insanlara hakaret etmek ve diledikleri gibi hedef göstermek doğru değildir. Dolayısıyla bunların başka ülkelerde olduğu gibi mutlak suretle gözden geçirilmesi gerekir” dedi.

 

Yeni yasama yılının hayırlara vesile olmasını temenni eden Cumhurbaşkanı Tatar, bölgedeki hakimiyeti ve dünyadaki söz sahibi bir ülke konumundaki Türkiye Cumhuriyeti’nin Doğu Akdeniz politikasının yanı sıra, değişen jeopolitik ve jeostratejik gelişmelerin KKTC’nin daha da yükselen bir değer olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

BU HABER SENİN İÇİN  Activision, Warzone’un Yeni Haritasını Tanıttı

 

“KKTC tanınmadan, KKTC kabul edilmeden artık Kıbrıs’ta ve bölgede barışın istikrarı da mümkün değildir” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC gerçeğine daha da sahip çıkarak güçlendirmek için Meclis çatısı altında yapılacak çalışmaların önemini vurguladı.

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, çalışmaların gelecek yıl Cumhurbaşkanlığı yerleşkesi ve yeni Meclis binasından yürütülmesi temennisinde bulundu.

reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ