KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a, Giresun’da “fahri hemşehrilik beratı” takdim edildi

KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a, Giresun’da “fahri hemşehrilik beratı” takdim edildi
reklam alani


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hemşehrilik beratı ile birlikte aralarındaki bağların daha da perçinleştiğini belirterek, Giresun halkına, yetkililere teşekkür etti, Kıbrıs Türk halkının selamlarını iletti. 

Cumhurbaşkanı Tatar, aralarındaki kadim ve kutsal bağları sağlıklı bir şekilde geliştirmek, bölgede barışı ve huzuru sürdürmek, KKTC’nin bölgede gelişimini sürdürmesi ve Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte hak ve menfaatleri korumak amacıyla çalıştıklarını söyledi. 

Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin egemen bir Türk devleti olarak bölgedeki varlığını sürdürmesi ve Türkiye Cumhuriyeti yanında Türk devletleri ve diğer ülkelerle ilişkileri geliştirmek, pekiştirmek amacıyla çalışmalarını sürdürdüğünü anlattı. 

KKTC’nin eğitim turizm tarım alanlarında da yatırımları olduğunu, bu alanlarda dünyada görünürlüğünün olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta Federal bir çözüm için anlayış ve iyi niyetle 50 yıl boyunca müzakere edildiğini ancak Annan Planı’na “hayır” diyen taraf tek taraflı ödüllendirilirken, dengelerin bozulduğunu, Kıbrıs Türk halkının ise önü tıkandığını belirtti. 

Engellemelerin de devam ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Rum tarafının bir anlaşmayı mümkün kılmamak için her türlü girişimi yaptığını söyledi. 

Federasyon defterinin kapandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta “Kuzey ve Güney” olarak bir durum kalmadığını, Rumların “Kıbrıs Cumhuriyeti”ni tüm Kıbrıs adına kullandığını, ancak Kıbrıs’ta iki ayrı devlet olduğunu anlattı. 

“Biz cumhuriyetin kurucu ortağı, Türkiye de garantörüdür” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, bu kapsamda her türlü haklarını kullanacaklarını çünkü bölgedeki tüm bulunacak doğal zenginliklerde hakları olduğunu vurguladı. 

Devletin isminin değiştirilmesi konusunda yapılan açıklamaların sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Tatar, isim değişikliği için Anayasal değişiklik çalışmaları yapılması gerektiğini ama bu süreçte konu ile ilgili değerlendirme yapılması gerektiğini belirtti. 

Türkiye ile uyum içinde çalışmanın kendisi için  önemli olduğunu, her alanda da tam uyum içinde çalıştığını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, önemli olanın bölgede güçlü bir Türk devletinin varlığı olduğunu vurguladı.

BU HABER SENİN İÇİN  Cumhurbaşkanı Christodoulides MED9 Zirvesine katılıyor
reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ