KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Tatar, Uluslararası Kıbrıs Türk Dillirgalılar Derneği’ni kabul etti

KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Tatar, Uluslararası Kıbrıs Türk Dillirgalılar Derneği’ni kabul etti
reklam alani


KKTC Cumhurbaşkanlığı - Cumhurbaşkanı Tatar, Uluslararası Kıbrıs Türk Dillirgalılar Derneği'ni kabul etti

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Uluslararası Kıbrıs Türk Dillirgalılar Derneği Başkanı Aziz M. Kent ve beraberindekileri kabul etti.

 

Cumhurbaşkanı Tatar kabul sırasında yaptığı konuşmada, Uluslararası Kıbrıs Türk Dillirgalılar Derneği Başkanı’nın vatanseverliğini ve İngiltere’de verdikleri mücadeleyi çok iyi bildiğini belirterek, Lapta bölgesinde otel sahibi olarak Kıbrıs Türk halkının turizmdeki önünü açma cesaretini gösterdiğini anlattı. 

 

Dillirga’nın Kıbrıs Türkü’nün tarihi olduğunu, Erenköy’de verilen mücadele ve kahramanlık anlamına geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar “Bütün bunlar Dillirga kelimesinin içinde vardır ve tarih bunu böyle yazmıştır” dedi. 

 

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türklerinin halk olarak geçmişten beri direndiklerini, bugünlere gelirken ayrı devlet olarak KKTC’nin tanınma noktasında mücadeleye devam ettiklerini belirtti ve Kıbrıs sorununda bir anlaşmaya varılması için karşı tarafın da anlayış göstermesi gerektiğini söyledi.

 

Kıbrıs Türk halkının gösterdiği iyi niyete rağmen federasyon temelinde bir çözüm modeli fırsatların yitirildiğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, “Egemen eşitlik temelinde iki devlet olmasını savunuyoruz” diyerek yeni anlaşma formülünün yıllardır başarısız olan federasyon modelinden farkına dikkat çekti ve “Biz bu hakkı bir halk olarak talep ediyoruz. Bu en doğal hakkımızdır. BM Sözleşmeleri’ne göre bir halk iseniz kendi kaderinizi tayin etme hakkına sahipsiniz”. Cumhurbaşkanı Tatar, egemenlik vurgusunu bu nedenle yaptıklarını kaydederek federasyon çözüm modeli içinde egemenliğin risklerine dikkat çekti.  Anavatan Türkiye’nin KKTC’nin arkasında olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının hakkını talep ettiğini dünyaya en iyi şekilde duyurması gerektiğini ifade etti.

 

Yabancı misyonlarla görüşmelerinde, “Ben halkımdan onay aldım. Ayrı bir halk olduğumuzu siz de kabul ediyorsunuz. Kıbrıs’ta iki halk vardır” diye anlattığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, uygulanan izolasyonlardan dolayı Kıbrıs Türk halkının mağdur durumda olduğunu belirtti. Engellemelere devam edilmesinin nedeninin Kıbrıslı Türklere bir çözüm dayatmak istemelerinden dolayı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, “Biz de dayatma bir çözümü kabul etmediğimi söylüyoruz” diye vurgu yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Tatar, “Ben halkım adına Sn. Anastasiadis’ten daha fazla çözüm istiyorum” diye konuştu.

 

KKTC devletinin her geçen gün gelişip kökleştiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, Doğu Akdeniz’de yeni gelişmeler yaşandığını, bölgedeki en büyük gücün Türkiye Cumhuriyeti olduğunu ve Mavi Vatan’da KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti’nin iş birliği içerisinde daha da güçlendiklerine vurgu yaptı ve bu noktadan itibaren artık kendi devletimize sahip çıkmamız gerektiğini belirtti.

 

Uluslararası Kıbrıs Türk Dillirgalılar Derneği Başkanı Aziz M. Kent ise konuşmasında, Cumhurbaşkanı Tatar’a destek belirterek, görevinde başarılar diledi.

 

 

Editör: Değer Berkin

Foto: Özkan Taşkent

 

 

 

BU HABER SENİN İÇİN  KKTC Cumhurbaşkanlığı - Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüştü

reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ