KKTC Cumhurbaşkanlığı – New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Kubaniçbek Ömüraliyev’i kabul etti

KKTC Cumhurbaşkanlığı – New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Kubaniçbek Ömüraliyev’i kabul etti
reklam alani


New York’ta Türkevi’nde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Temsilciliği’nde gerçekleşen kabulde, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Kubaniçbek Ömüraliyev’e Proje Direktörü Ersin Aydoğan eşlik ederken, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Lakadamyalı, New York Temsilcisi Mehmet Dana ve Birinci Sekreter Çağrı Kalfaoğlu da toplantıda hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar kabulde yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin uluslararası bir örgüt olan Türk Devletleri Teşkilatı’na anayasal adıyla gözlemci üye olmasının Kıbrıs Türkü açısından çok önemli olduğunu, bundan sonraki süreçte de diğer ülkelere bunun kılavuz olacağını umduğunu belirtti. 

Üyeliğin üzerinden 10 ay geçtiğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, bu süreçte farklı kademelerde birçok temasın gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Akdeniz’de bir Türk Devleti olan ve önümüzdeki günlerde 40’ncı kuruluş yıldönümü kutlanacak olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, Türk Devletleri ile sosyal, kültürel ve ekonomik yönden iş birlikleri yapmaya başlandığını vurguladı.

Yakın işbirliğinin artarak sürmesini temenni eden Cumhurbaşkanı Tatar, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Ömüraliyev’e verdiği destekten ötürü teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olunmasında büyük çaba çaba gösteren Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl olduğu gibi bu yılda Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınması çağrısı yaptığını hatırlattı.

KKTC Cumhurbaşkanlığı - New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Kubaniçbek Ömüraliyev’i kabul etti

BU HABER SENİN İÇİN  KKTC Cumhurbaşkanlığı - Cumhurbaşkanı Tatar BM Genel Sekreteri Guterres ile görüşmesini değerlendirdi
reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ