LTB ve KISAD İş Birliğinde “Adet Yoksulluğuna Karşı Sen De Paylaş” Kampanyası BaşladI

LTB ve KISAD İş Birliğinde “Adet Yoksulluğuna Karşı  Sen De Paylaş” Kampanyası BaşladI
reklam alani

LTB ve KISAD İş Birliğinde “Adet Yoksulluğuna Karşı Sen De Paylaş” Kampanyası BaşladI

LTB ve KISAD (Kadın Sağlığı Araştırmaları Derneği) “Adet Yoksulluğuna Karşı Sen De Paylaş” adıyla önemli bir iş birliğine imza attı. İlk etapta Mart ayı boyunca devam etmesi planlanan bağış kampanyası kapsamında toplanacak pedler, okul çağında pede erişimi olmayan kız çocuklarıyla paylaşılmak üzere okullara dağıtılacak.

 

Projenin tanıtıldığı basın toplantısı LTB Dayanışma ve Eğitim Merkezi’nde gerçekleşti.

Toplantıda LTB Başkanı Mehmet Harmancı, KISAD Başkanı Dr.

Nilüfer Rahmioğlu Ramiz ve kampanyaya ilk desteği yapan Belediye Emekçileri Sendikası adına Genel Sekreter Mithat Arsu birer konuşma yaptılar.

 

Ramiz: Proje ile hem okullardaki kız çocuklarına adet ürünlerini ücretsiz ulaştırabilmek hem de seminerlerle farkındalık yaratmak hedefindeyiz

Basın toplantısında ilk konuşmayı yapan KISAD Başkanı Dr.

Nilüfer Rahmioğlu Ramiz, bugüne kadar özellikle adet yoksulluğu ve adet konusunda farkındalık yaratmak için yoğun çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Ramiz, bu konunun özellikle okullara inmesi konusuna büyük önem verdiklerini belirtti.

 

Adet yoksulluğunun tanım olarak adet ürünlerine erişim anlamına geldiğini, adet ürünlerine erişimin idealde toplumlarda ücretsiz olması gerektiğini, pedlerin bir lüks değil ihtiyaç olduğunu belirten Ramiz, dernek olarak adet ve hijyen ürünlerinin KDV’sinin sıfırlanması için bir lobi oluşturduklarını ve bunun sonucunda da KDV’nin sıfırlandığını söyledi.

 

Ramiz, adet konusundaki farkındalık eksikliği ve ürün erişiminde yaşanan sıkıntıların kız çocuklarının eğitimlerine engel olabilecek bir unsur teşkil ettiğini ifade ederek “Adet Yoksulluğuna Karşı Sen De Paylaş” projesindeki amaçlarının okullardaki kız çocuklarına adet ürünlerini ücretsiz bir şekilde ulaştırabilmek olduğunu söyledi.

Projenin bir tek bununla kalmayıp okullarda adet dönemi konusunda eğitim seminerleri ile bilinç aşılayabilmek olduğunu belirten Ramiz, ilk etapta kız çocuklarına sonrasında da erkek çocuklarına sağlıklı bir gelecek sunabilmek adına bu seminerlere önem verdiklerini sözlerine ekledi.

BU HABER SENİN İÇİN  Başkan Harmancı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş ile görüştü

 

Başkan Harmancı: “Adet Yoksulluğuna Karşı Sen De Paylaş” projesinde yer almak bizim için çok önemli

LTB Başkanı Mehmet Harmancı ise konuşmasında önemli bir projenin başlangıcını yaptıklarını, LTB olarak sağlık alanında çalışan tüm sivil toplum kuruluşları ile dayanışarak hem farkındalığı arttırma hem de yapılan çalışmaları tabana yayma adına ellerinden gelen katkıyı yapmaya devam edeceklerini söyledi.

 

Bu kapsamda “Adet Yoksulluğuna Karşı Sen De Paylaş” projesinin genişlemesine katkı sağlamaktan duyduğu memnuniyeti ortaya koyan Başkan Harmancı, BES’e de katkılarından ötürü teşekkür etti.

 

Son yıllarda çok ciddi ekonomik krizlerle boğuştuklarını, yüksek enflasyon ve döviz krizleri ile sosyoekonomik anlamda özellikle mağdurların oluşturduğu geniş kesimin kadınlar ve çocuklar olduğunun altını çizen Başkan Harmancı, şu sözlere yer verdi: “Bu ekonomik koşullar içinde sosyal devletin varlığının hissedilmesi gerekirken, kamu kaynaklarının kamuoyuna da yansıdığı şekilde çarçur edildiğini görüyoruz.

Kamunun sağlık ve eğitime yönelik rollerini bu dönemde artırması gerekirken, maalesef bu alanların her gün daha da zayıfladığını görüyoruz.”

 

“Yasa ile imkanlarımız kısıtlansa da biz bu alanlarda asla geri adım atmadık aksine hizmetleri arttırdık”

LTB olarak Kadın Sığınma Evi oluşumu ile birlikte birçok adım attıklarını, buna kreş imkanını da eklediklerini, buradaki amacın ise kadının emek dünyasına adım atmasına imkan sağlamak olduğunu ifade eden Başkan Harmancı, bunun yanında etüt hizmeti veren bir çocuk merkezini de hayata geçirdiklerini aktardı.

 

Geçirilen sözde reform yasası ile belediyenin kaynaklarının kısıtlandığını, yine de bu alandan asla geri adıma atmadıklarını ve farklı iş birlikleri ile hizmetleri genişlettiklerini söyleyen Başkan Harmancı, “Bu 8 Mart sosyoekonomik adaletsizlikle mücadele etmenin önemini vurguladığımız bir gün olacaktır.

Bu bakımdan da projeyi çok önemsiyoruz, okullarda özellikle ergenliğe adım atan kız çocuklarının yaşamlarındaki bu yeni evrenin farkındalığına varabilmesi ve bunun utanılacak bir şey olmadığını bilmesi ne kadar önemliyse, ekonomik olarak da mağdur olmamasını sağlamak o kadar önemlidir.

BU HABER SENİN İÇİN  PlayStation 5 Pro neler vadediyor? İşte detaylar

Umarım bu sayede de bunun bir lüks olmadığını, temel bir sağlık konusu olduğunu kamuoyuna duyurmuş oluruz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Arsu: Çok önemsediğimiz bu projenin parçası olmaktan ötürü çok mutluyuz

BES Genel Sekreteri Mithat Arsu da konuşmasında, sendika olarak çok önemsedikleri bu projenin parçası olmaktan ötürü çok mutlu olduklarını belirterek, ilk bağışçı olmanın kendileri adına gurur verici olduğunu söyledi.

Arsu, bağışçıların çoğalması yanında bu konudaki hassasiyetin yükselmesi temennisinde bulunarak, süreç içinde böylesi talepler gelmesi durumunda yönetim kurulu olarak gerekli destekleri sağlayacaklarını dile getirdi.

“Anne Ben Büyüyorum” Semineri

Bu projenin 1. basamağı olarak yarın Şht Hüseyin Ruso Ortaokulu 6.

Sınıf öğrenci ve annelerine yönelik KISAD’dan uzman Filiz Yarıcı tarafından “Anne Ben Büyüyorum” adlı bir seminer verilecek.

BES tarafından bağışlanan pedler çocuklarla paylaşılmak üzere okul yönetimine ulaştırılacak.

 LTB ve KISAD İş Birliğinde “Adet Yoksulluğuna Karşı Sen De Paylaş” Kampanyası BaşladILTB ve KISAD İş Birliğinde “Adet Yoksulluğuna Karşı Sen De Paylaş” Kampanyası BaşladI

reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ