“Öz Şefkatli Farkındalık” Semineri, Merkez Lefkoşa'da yapılmış oldu

“Öz Şefkatli Farkındalık” Semineri, Merkez Lefkoşa'da yapılmış oldu
reklam alaniLefkoşa Türk Belediyesi(LTB) organizasyonuyla Uzm. Pskolog Gözde Pehlivan tarafınca “Öz Şefkatli Farkındalık” semineri yapılmış oldu. Hususi gereksinimli bireylerin aileleri, çeşitli derneklerden üyeler, SOS Aile Güçlendirme Programı’na üye aileler ve belediye mensubunun katılım gösterdiği mevzu tanıtımı seviyesindeki seminer değişik düşünme, değişik hissetme ve değişik davranmanın kişinin kendi seçimi bulunduğunu katılımcılara aşılamayı amaçlıyor. LTB Engelsiz Lefkoşa Komisyonu Koordinatörü Çelen Çağansoy ve bazı komisyon üyelerinin de yer almış olduğu seminerde bu uygulamaları tertipli şekilde meydana getiren bir kişinin ruhsal olarak daha dayanıklı olması, daha azca isyan etmesi, stresle daha rahat baş etmesi, depresyon ve kaygıyla daha azca boğuşmasını sağlamış olduğu da ifade edildi. 


Uzm. Psikolog Gözde Pehlivan, “Özşefkatli Farkındalık” mevzusunun son 10 yılda “iyilik halinin” temeli olarak sayılmaya süregelen bir öğreti bulunduğunu söyleyerek iki bacaklı bir öğretiden söz edilebileceğinin altını çizdi. 


Pehlivan şunları kaydetti: “1. Bacağı olan “Farkındalık (mindfulnes)” anın içindeki duygu ve düşüncelerimize temas kurmamızı, otomatik pilotta değil, her anın bilincinde kalmış olarak yaşamamızı ve yaşadığımız deneyimleri iyi yada fena diye ayırıp yargılamadan, bir tek tanımlamamıza olanak sağlar. 2. Bacağı olan “Özşefkat” ise şimdi ve şu anda olan biten dert, sorun, problem, huzursuzluk, yas, üzüntü, güçlük benzer biçimde negatif durumlarla baş ederken kendi yanımızda kalmamızı, adeta kendi kendimizin en iyi arkadaşı benzer biçimde kendimizi desteklememizi sağlar.” 


“Öz Şefkatli Farkındalık” Semineri, Merkez Lefkoşa'da yapılmış oldu 
BU HABER SENİN İÇİN  KKTC İstatistik Kurumu eylül ayı enflasyonunu yüzde 3.27 olarak açıkladı
reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ