Reklamsız Instagram ve Facebook Abonelik Fiyatı Cep Yakacak

Reklamsız Instagram ve Facebook Abonelik Fiyatı Cep Yakacak
reklam alaniReklamsız Instagram ve Facebook Abonelik Fiyatı Cep Yakacak

The Wall Street Journal’a göre Meta, hedefli reklamları tercih etmedikleri sürece Avrupa’daki Instagram kullanıcılarından ayda 14 dolar abonelik ücreti talep edecek. Buna ek olarak, Facebook ve Instagram’a masaüstü bilgisayardan reklamsız erişim için aylık toplam 17 dolar tutarında bir ücret uygulanacak.

Geçen ay, Meta’nın hedefli reklamları devre dışı bırakan kullanıcıları zorunlu olarak abone olmaya başlayacağına dair söylentiler ortaya çıktı ancak potansiyel ücretler bilinmiyordu. Ödeme yapmak isteyen kullanıcılar Facebook ve Instagram’da hiçbir reklam görmeyecek, ücretsiz sürüme bağlı kalmak isteyenler ise kişisel verilerine dayalı reklamların hedeflenmesine izin vermek zorunda kalacak. Şirketin planları Brüksel ve İrlanda’daki düzenleyicilerle görüştüğü bildirildi.

Reklamsız Instagram Fiyatı Netflix ile Yarışacak

Reklamsız Instagram ve Facebook Abonelik Fiyatı Cep Yakacak
  • Reklamsız Instagram ve Facebook: Aylık 17 Dolar
  • Reklamsız Instagram: Aylık 14 Dolar

Bu hamle, Temmuz ayında Facebook‘un kullanıcıların kişisel verilerine erişme iznini alması gerektiğine dair mahkeme kararına yanıt olarak geldi. Mahkeme, site operatörlerinin, kullanıcıların muhtemelen reklam izlemeyi reddetmelerine izin vererek isteyerek izin verdiklerini kanıtlamaları gerektiğini söyledi. Apple’ın iOS 14’te yaptığı da tam olarak buydu ve çok az kullanıcının kaydolması nedeniyle Meta, gelirinde önemli bir düşüş olacağını öngördü.

AB mahkemesi kararında, şirketlerin kullanıcılar için abonelik modellerini keşfetmesi gerektiğini de söyledi. Eğer doğruysa, reklamsız Instagram kullanmanın bedeli, Netflix’in normal aylık planı için ödediği ücretlerden sadece biraz daha az. Yalnızca güçlü sosyal medya kullanıcılarının veya şirketlerin bunu ödemeye istekli olmasıyla Meta, düzenli kullanıcıları hedeflenen reklamları kabul etmeye veya platformlarını kullanmayı bırakmaya etkili bir şekilde zorlayabilir.

Bu yılın başlarında AB, bloğun temel dijital gizlilik kurallarını ihlal ederek AB kullanıcı verilerini ABD’ye aktardığı için Facebook’a 1,2 milyar Euro tutarında rekor bir para cezası verdi. Avrupa’nın Dijital Piyasalar Yasası (DMA) düzenlemeleri Mart 2024’ten itibaren yürürlüğe girdiğinden kurallar daha da sıkılaşmak üzere desek yanlış olmaz.

BU HABER SENİN İÇİN  Fortnite V-Papel Fiyatlarına Zam Geliyor!
reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ