Tatar: “Vakıflar İdaresi’ni korumak ve yaşatmak en büyük görevlerimizden biridir”

Tatar: “Vakıflar İdaresi’ni korumak ve yaşatmak en büyük görevlerimizden biridir”
reklam alani


Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin Kıbrıs’ta Türk varlığının  teminatı ve en önemli simgelerinden biri olduğunu kaydeden Tatar, “Kıbrıs’ın 1571 yılında fethinden hemen sonra kurulmuş olan Kıbrıs Vakıflar İdaresi ile Kıbrıs’a Türklük mührü vurulurken, halkımızın sosyal ve ekonomik alanlarda kalkınması ile iyilik, yardımlaşma ve dayanışmanın gelişip, kökleşmesinin de ilk adımları atılmıştır. Atalarımız mallarını vakfederken, Kıbrıs Vakıflar İdaresi, daha da güçlenerek bugünlere ulaşmıştır.” dedi.

Vakfın en değerli mülklerin İngiliz döneminde Rumlara devredildiğini de anımsatan Tatar, şunları kaydetti: “İngiliz Sömürge Yönetimi’nin 1878 yılında başlaması ile birlikte Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin en değerli mülkleri  haksız ve yasa dışı şekilde Rumlara devredilirken, 1914 yılında da Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin yönetimine el konuldu. Özgürlük ve bağımsızlık liderlerimizden Dr. Fazıl Küçük’ün önderliğinde başlatılan ve yıllarca devam eden mücadele sonrasında Kıbrıs Vakıflar İdaresi 15 Nisan 1956 tarihinde Kıbrıs Türk halkına devredildi.”

Tatar, Kıbrıs’ta Türk varlığının en önemli kurumlarından olan Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin 453’ncü ve Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin Kıbrıs Türk halkına devredilişinin 68’nci yıldönümünü kutlarken, kuruluşunda ve Kıbrıs Türk halkına devredilmesinde fedakarlık ve hizmetleri bulunanları rahmetle andı.

BU HABER SENİN İÇİN  Özersay: Ayıptır! Üstelik yapılmaya çalışılan yasal değildir!
reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ