Töre: Kıbrıs Türk halkı olarak en büyük gücümüz kendi milli, bağımsız devletimize sahip olmaktır

Töre: Kıbrıs Türk halkı olarak en büyük gücümüz kendi milli, bağımsız devletimize sahip olmaktır
reklam alani


“Kıbrıs Türk halkı olarak en büyük gücümüz kendi milli, bağımsız devletimize sahip olmaktır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sahip çıkmak ve yaşatmak şehitlerimize ve bizden sonraki nesillere; gençlerimize ve çocuklarımıza olan borcumuzdur.

 Annan Planı’nın bazı hükümleri “baldıran zehri” kadar tehlikeliydi. Şayet Annan Planı’na Rumlar da ‘evet’ demiş olsalardı,  Maraş, Güney Mesarya’nın yüzde 80’i, Karpaz’da 4 yerleşim birimi, Güzelyurt, Alayköy, Haspolat, Çamlıbel, Gemikonağı, Yedidalga, Denizli, Yeşilırmak, eski Erenköy ve deniz kıyıları da dahil olmak üzere otuzdan fazla yerleşim birimi Rumlara verilecekti ve Kıbrıs Türk halkının bu bağlamda çok ciddi kayıpları olacaktı.

Öte yandan Rumların Annan Planı Referandumu’nda ‘hayır’ oyu kullanmaları  akabinde geçen yirmi yılda bir kez daha görüldü ki, Kıbrıs Türk halkı için Kıbrıs sorununun federasyon yolu ile çözümü asla gerçekçi bir hedef olamaz.

Rumların açıkça ‘hayır’ oyu kullanmalarına rağmen, federasyon tezi üzerinde müzakereler denenmeye devam etmiş ve yine Rum tarafının olumsuz tavrı yüzünden süreç hüsranla sonuçlanmıştır.

Buradan hareketle, artık müzakereye konu siyasi zeminin federasyon olmadığı ve gerçekçi bir zemine ihtiyaç duyulduğu aşikardır.

Bu zemin de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varlığını, devamını ve haklarını yok saymayacak iki egemen eşit devlet ve uluslararası eşit statüde yürütülecek bir süreçtir.

BU HABER SENİN İÇİN  Ercan'da çocuklara yüz boyama etkinliği
reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ