X, İçerik Oluşturuculara 1 Ayda 20 Milyon Dolar Ödedi

X, İçerik Oluşturuculara 1 Ayda 20 Milyon Dolar Ödedi
reklam alani

Eskiden Twitter olarak bilinen platform X, yalnızca birkaç ay içinde içerik oluşturuculara 20 milyon dolar ödedi. Duyuru, platformun yaratıcı topluluğuna yaptığı önemli yatırımı açıklayan platformun CEO’su Linda Yaccarino’dan geldi. Temmuz ayında başlatılan girişim, 500’den fazla takipçisi olan doğrulanmış kullanıcıların, son üç ayda 5 milyonun üzerinde tweet gösterimi elde etmeleri koşuluyla, reklam gelirinden pay almasına olanak tanıdı.


X’in sahibi Elon Musk, Temmuz ayındaki yaklaşık 5 milyon dolarlık ilk ödemelerin Şubat ayından itibaren biriken kazançları kapsadığını açıkladı. Ödemelerdeki bu katlanarak yükselen artış, programa katılan içerik oluşturucuların hızlı bir şekilde akın ettiğini veya platformdaki reklam gösterimlerinde bir artış olduğunu gözler önüne serdi. İçerik üreticileri artık ne kadar etkileşim alırsa, o kadar fazla ödeme aldığı için reklam gösterimleri de arttı.


X, İçerik Üreticiler İçin Kesenin Ağzını Açtı


X, İçerik Oluşturuculara 1 Ayda 20 Milyon Dolar Ödedi

Platformun Elon Musk’un hakimiyeti altındaki dönüşümü birçok tartışmayı beraberinde getirdi. Bir zamanlar mikroblog hizmeti olan bu hizmet, artık “Her Şey Uygulaması” olarak adlandırılan şeye dönüştü. Bu dönüşümün merkezinde, kullanıcılara içerik oluşturucu olmalarına olanak tanıyan yenilenen yaklaşım aldı. Gelir paylaşımı modeli yalnızca içerik oluşturuculara fayda sağlamakla kalmadı, reklamverenler için de platformu cazip hale getirdi.


Programa katılmak için X kullanıcılarının, son üç ay içinde minimum 500 takipçiye ve gönderilerinde 5 milyon organik gösterime sahip olması gerek. Bu program kapsamında para kazandıran reklamlar, içerik oluşturucuların gönderilerine verilen yanıtlarda gösterilen, ilgi çekici ve anlamlı içerik oluşturulmasını teşvik eden reklamlardır.


Bunun yanı sıra X’in girişimi tamamen özgür değil. Güvenli ve olumlu bir ortam sağlamak için platform, cinsel açıklığa, şiddete, suç faaliyetlerine, kumara, uyuşturucuya, alkole ve dolandırıcılık planlarına ilişkin içerikleri ve bunlardan para kazanmayı yasakladı. Ek olarak, içerik oluşturuculara ait olmayan, telif hakkıyla korunan içerikten para kazanılamıyor.

BU HABER SENİN İÇİN  Steam'in en fazlaca satan oyunlarında zirve el değiştirdireklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ