Zelzele Tarama Projesi, LTB-İMO İş Birliğinde Uygulanmaya Başlıyor

Zelzele Tarama Projesi, LTB-İMO İş Birliğinde Uygulanmaya Başlıyor
reklam alani

Depreme karşı alınacak önlemler mevzusunda Lefkoşa Türk Belediyesi(LTB) ilgili tüm paydaşlar ile yapmış olduğu çalışmalarda ortak akıl ve bilimin ışığında somut adımlar atmaya devam ediyor. Bu kapsamda LTB Başkanı Mehmet Harmancı ile KTMMOB-İMO Başkanı Gürkan Yağcıoğlu,Süratli Zelzele Tarama Projesi için ortaklaşa iş protokolü imzaladı.

Bina için bir Zelzele Risk Puanı belirlenecek

Süratli Zelzele Tarama Projesi ile belediye sınırlarındaki mevcut yapı envanterinin süratli zelzele tarama metodu kullanılarak, mümkün olan en süratli şekilde ihtimaller içinde bir depremden ilkin risk durumlarını tespit ederek lüzumlu önlemlerin alınmasının sağlanması amaçlanıyor.

LTB bünyesindeki inşaat mühendisleri tarafınca binalardan toplanan veriler Bina Data Formu’na girilecek, hazırlanan algoritma vasıtasıyla bilgisayar ortamında hesaplama yapılacak ve binalar için Zelzele Risk Puanı belirlenecek.

Değerlendirme sonunda müracaat sahipleri bilgilendirilerek her koşulda binalarının müellifi olan inşaat mühendisi ile irtibata geçmeleri, müellifi bilgilendirmeleri ve gerekiyorsa ileri incelem için Performans Analizi yaptırmaları tavsiye edilecek.

Riskli bulunmayan binaların depreme dayanıklı tasarım ilkelerini sağlamış olduğu sonucu çıkarılamaz

Bu yöntemin binaların zelzele tesiri altında ortalama bir değerlendirme yaptığından, riskli bulunmayan binaların depreme dayanıklı tasarım ilkelerini sağlamış olduğu sonucunun çıkarılamayacağı önemle belirtiliyor. Ön değerlendirme olan bu emek harcama sonrasında binaların depreme tesiri altındaki davranışının belirlenebilmesi için ilgili binanın müellifi olan inşaat mühendisi tarafınca Zelzele Performans Analizi yaptırması gerekiyor.

Yurttaşlar LTB internet sayfası online işlemler kısmı Süratli Zelzele Tarama bağlantısından müracaat yapabilecek

Binalarını Süratli Zelzele Tarama ile inceletmek isteyen yurttaşlar www.lefkosabelediyesi.org internet sayfasında “Online İşlemler” kısmına Süratli Zelzele Taraması için müracaat yapabilecekler.

Binalar, Belediye’nin inşaat mühendisleri tarafınca değerlendirildikten sonrasında netice raporu müracaat aşamasında verilen eposta adresine gönderilecek.

Internasyonal standartlara uygun bilimsel metodlarla ilerlenecek

BU HABER SENİN İÇİN  Lefkoşa'da yayaya çarpan Musharraf Oladimeji Oguntunde'e ek tutukluluk!

Proje kapsamında kullanılacak metod KTMMOB-İMO Bilimsel niteliği olan Kurulu ve Zelzele Komitesi tarafınca geliştirildi.

Metod geliştirilirken, TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Riskli Yapıların Tespit Edilmesine İlişkin Esaslar, FEMA ve ODTÜ Akademisyenlerinden Prof.

Dr.

Ahmet Yakut’un geliştirdiği süratli tespit metodu baz alınarak Şimal Kıbrıs’taki yapı stoğu özelliklerini ve uygulamalarını da göz önüne alarak geliştirildi.

Binaların bilimsel ve internasyonal standartlara uygun şekilde gözlem yöntemi ile yapı geometrisinin zelzele tasarım ilkeleri ile uyumu,tahribatlı yada tahribatsız kontrol yapmadan,vatandaşların başvurusu üstüne yada Belediye’nin riskli olarak görmüş olduğu bölge ve binalarda değerlendirilecek ve sonuçlar müracaat/bina sahiplerine iletilecek.

Süratli Zelzele Tarama yöntemi binanın geometrik bilgilerini, düzensizlik durumlarını, taşıyıcı sistem durumunu, zemin tehlikesini, düzen ve ihtimaller içinde müdahaleleri ile eleman hasarları bilgilerini kullanarak değerlendirme yapmakta ve söz mevzusu bina için bir puan vermektedir.

Puanlama sonucunda binanın zelzele tesiri altında hasar/göçme riski belirlenmektedir.

Bu netice, hali hazırda sürmekte olan Süratli Zelzele Tarama yöntemi ile Performans Analizi korelasyonu ile ilişkilendirilerek binanın Riskli, Orta Riskli ve Risk Yok olarak sınıflandırmasını kapsar.

 

  

reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ