19. Kıbrıs Tiyatro Festivali perdelerini açtı

19. Kıbrıs Tiyatro Festivali perdelerini açtı
reklam alani

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin sunmuş olduğu 19.

Kıbrıs Tiyatro Festivali, perdelerini dün akşam İstanbul Kent Tiyatroları’nın sunmuş olduğu ‘Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin’ oyunu ile açtı.

Rauf Denktaş Üniversitesi Kültür Merkezi’nde sahnelenen oyun öncesinde Lefkoşa Belediye Orkestrası müzik dinletisi sundu.

 

Aykut: “Sanatın birleştirici gücü ile festival her yıl yapılmaya devam ediyor”

Oyun öncesi kısa bir konuşma icra eden Lefkoşa Belediye Tiyratrosu Sanat Yönetmeni Cem Aykut, tiyatronun müessese periyodunu anımsatarak, Yaşar Ersoy öncülüğündeki kurucu kadronun hedefin Kıbrıs’ta bir tiyatro seyircisi yaratmak ve genç nesli Kıbrıs Türk tiyatrosuna kazandırmak bulunduğunu belirtti.

4 şahıs ile başlanan bu yolda 30 kişilik bir ekibe ulaşıldığını ifade eden Aykut, festivalin 19’uncusunu yapıldığını ve sanatın birleştirici gücü ile festivalin önündeki tüm engellerin aşıldığını dile getirdi.

 

Başkan Harmancı: “Tiyatro bir direniştir ve en güzel sahnede yaşanabilir”

LTB Başkanı ve Festival Onur Başkanı Mehmet Harmancı ise konuşmasında kültür-sanatın başkenti Lefkoşa’da Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin 19.’sunda gene birlikte olmanın heyecanı ve mutluluğu içinde olduklarını söylemiş oldu.

Başkan Harmancı, ülkemizin pırıl pırıl çocuklarını, öğretmenlerini, yurttaşlarımızı ve Türkiye’de 50 bin üstü kişiyi kaybettikleri depremi yaşadıklarını ve bu olayın çoğumuz için yaşamın sorguladığı bir dönem bulunduğunu belirtti.

Onların acısı karşısında saygı ile eğildiğini, hepimizin hayata tutunmak ve geride kalanlar için üretmek durumunda olunduğunu söyleyen Başkan Harmancı, “Hayatımızda oldukca zorluklar olabiliyor fakat bir halde yılmamalıyız.

Bu ülkeyi kendine yurt görenler asla yılgınlığı kabul etmemelidir” ifadelerine yer verdi.

Sözlerinin sonunda tiyatronun bir direniş bulunduğunu ve bunun da en güzel sahnede yaşanabildiğini aktaran Başkan Harmancı, hangi tarihte olursa olsun salonları her daim dolduran tiyatro seyircisine teşekkür etti.

BU HABER SENİN İÇİN  Kuzey Kıbrıs Ralli Kulübü’nde Başkan Gizem Aktül oldu

Konuşmaların arkasından 19.

Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin açılış oyunu olan İstanbul Kent Tiyatroları’nın sunmuş olduğu ‘Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin’ izleyici ile buluştu.

 

Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazdığı, anlatı geleneğiyle tiyatronun modern araçlarını buluşturan oyun, bir ailenin üç dönem hanımının devamlı değişen bir ev ekseninde birbirlerine söyleyemedikleri ve iç seslerinden oluşan bir dertlenmeyi değişik bir kurguda seyirciye sundu.

Oyun sonrası LBT Sanat Yönetmeni Cem Aykut, İstanbul Kent Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever’e teşekkür plaketi sundu.

19.

Kıbrıs Tiyatro Festivali 7 Haziran Çarşamba akşamı İstanbul Kent Tiyatroları’nın ‘Oscar’ adlı oyunu ile devam edecek.

Ana sponsorluğunu Pro Temizlik’in yapmış olduğu festivalin konaklama sponsorluğunu Grand Pasha Nicosia, salon sponsorluğunu Rauf Denktaş Üniversitesi, gümüş sponsorluğunu Lefkoşa Belediye Çalışanları Tutum Kooperatifi ve ulaşım sponsorluğunu Northern Travel Limited yapıyor.

 

 19. Kıbrıs Tiyatro Festivali perdelerini açtı

19. Kıbrıs Tiyatro Festivali perdelerini açtı

19. Kıbrıs Tiyatro Festivali perdelerini açtı

19. Kıbrıs Tiyatro Festivali perdelerini açtı

19. Kıbrıs Tiyatro Festivali perdelerini açtı

reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ