KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Olgun, New York’ta Hauri ve DeLaurentis ile görüştü

KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Olgun, New York’ta Hauri ve DeLaurentis ile görüştü
reklam alaniBirleşmiş Milletler 78’nci Genel Kurulu nedeniyle Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile birlikte temaslarda bulunmak için New York’ta Özel Temsilci Ergün Olgun, İsviçre’nin BM nezdindeki Daimi Temsilci Yardımcısı Adrian Dominik Hauri ve ABD Daimi Temsilci Yardımcısı Büyükelçi Jeffrey DeLaurentis ile ayrı ayrı görüştü. 

Görüşmelerde Güven Yaratıcı Önlemler ve İki Taraflı Teknik Komiteler Koordinatörü Güneş Onar da yer aldı.

Özel Temsilci Ergün Olgun’un İsviçre’nin BM nezdindeki Daimi Temsilci Yardımcısı Adrian Dominik Hauri ile görüşmesi, İsviçre Daimi Temsilciliğinde gerçekleşti. Görüşmede, 2023 Ocak ayından itibaren BM Güvenlik Konseyi Geçici üyesi olan İsvicre’yle Kıbrıs konusuna dair Kıbrıs Türk tarafının yeni vizyonu temelinde bilgi alışverişinde bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Özel Temsilcisi Ergün Olgun’un ABD Daimi Temsilci Yardımcısı Büyükelçi Jeffrey DeLaurentis ile görüşmesi ise ABD Daimi Temsilciliği’nde gerçekleşti. Görüşmede bölgesel krizlerin yarattığı etkiler çerçevesinde özelde iki taraf, genelde ise bölgesel iş birliği fırsatlarına dair görüş alışverişinde bulunuldu.

Özel Temsilci Olgun, muhatabına, Kıbrıs konusunun bunca yıldır çözümsüz kalmasının en başta gelen nedeninin Rum tarafının kendini adanın tek sahibi sanması ve buna dayalı olarak Kıbrıs Türk tarafıyla yetkiyi paylaşmak istememesi olduğunu ifade ederek, egemen eşitlik ve eşit uluslarası statü zeminindeki Kıbrıs Türk vizyonunu anlattı.

BU HABER SENİN İÇİN  Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli'den Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'ne ziyaret
reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ