Avrupa Komisyonu, Kıbrıslı Türklerin Hellim/Halloumi mevzusunda lüzumlu AB standartlarını karşılamak için çalıştığını deklare etti

Avrupa Komisyonu, Kıbrıslı Türklerin Hellim/Halloumi mevzusunda lüzumlu AB standartlarını karşılamak için çalıştığını deklare etti
reklam alani

Avrupa Komisyonu Yapısal Düzeltim Destek Genel Müdürlüğü Kaynaklar, Koordinasyon ve Yardım Programı Direktörü Judit Rozsa, Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıslı Türk üreticilerin Hellim/Halloumi’nin AB Korumalı Menşe İsmi (PDO) olarak tescil edilmesinden faydalanabilmelerini sağlamak için yoğun bir halde çalıştığını belirtti. Rozsa, bunun için Kıbrıslı Türk üreticilerin PDO gerekliliklerine uymaları ve ilgili AB besin güvenliği ve hayvan sağlığı standartlarını yerine getirmeleri icap ettiğini altını çizdi.

Cuma günü Lefkoşa’da düzenlenen 4. Kıbrıs Forumu’nda konuşan Rozsa, yaklaşımlarının “Kıbrıslı Türklere AB’nin sağlamış olduğu faydaların somut bir örneğini sunarak tekrardan birleşmeyi teşvik etmek” bulunduğunu beyan etti.

Sadece bunun AB standartlarına uyum şeklinde yükümlülükleri de bununla beraber getirdiğini kaydeden Rozsa, Halloumi/Hellim programının bu yüzden “mini bir tekrardan birleşme laboratuvarı” olduğuna işaret etti.

Rozsa, Kıbrıs Cumhuriyeti yetkililerine bunun gerçekleşmesi için gösterdikleri yapıcı iş birliği için teşekkür etti.

BU HABER SENİN İÇİN  Bakanlar Kurulu devlet bütçesini onayladı
reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ