Basketbol seçimli genel kurula adaysız giriyor

Basketbol seçimli genel kurula adaysız giriyor
reklam alani

Basketbolu yine garip bir genel kurul bekliyor, Tüzünkan’ın adaylığı kabul edilmeyecek sıkıntısı” başlığıyla dün kamuoyu ile paylaşmış olduğu haberin ardından Basketbol Federasyonu’ndan bugün konuyla ilgili açıklama yapıldı.

Basketbol Federasyonu’nun 6 Eylül 2023 Çarşamba günü gerçekleşecek seçimli Olağan Genel Kurulu’nda başkan adayının olmadığı açıklandı.

Öte yandan mevcut yönetim kurulu üyesi olan ve geçtiğimiz Cuma günü başkan adaylığına başvuru yapan Ali Tüzünkan’ın federasyon tüzüğünün 28. Maddesi gereğince sunması gerektiği belgelerin tümünün sunulmadığı belirtilerek başkanlık görevi için başka herhangi bir başvurunun da bulunmadığı belirtildi.

5 yıl görev istiyor Tüzünkan 3. yılda

Federasyon tüzüğünde “Federasyon Başkanı Olabilmek İçin Aranan Şartlar” başlıklı 28. Maddeye bağlı olarak, başkan adaylarının basketbola 5 yıl boyunca hizmet etmeleri gerekiyor. Üç yıl önce göreve gelen Orhun Mevlit başkanlığındaki yönetim kurulunda görev alan Ali Tüzünkan’ın ise bu sebepten dolayı 5 yıllık hizmeti henüz bulunmadığından adaylığı kabul görmedi.

Konu ile ilgili olarak Basketbol Federasyonu tarafından yapılan açıklama şöyle:

“6 Eylül 2023 tarihinde düzenlenecek olan KKTC Basketbol Federasyonu Olağan Genel Kurul’u için 01/09/2023 tarihinde Sayın Ali Tüzünkan tarafından yapılan başkan adaylığı başvurusu federasyon tarafından incelemiştir.

Basketbol Federasyonu Tüzüğü’nün 28. maddesi gereği, başkan adayları tarafından sunulması gereken belgeler belirtilmiştir. Ancak, Sayın Tüzünkan bugüne kadar bu belgelerin tümü tarafımıza sunmamıştır.

Bu nedenle, 06/09/2023tarihinde yapılacak olan Basketbol Federasyonu Olağan Genel Kurulu için, 04/09/2023 tarihinden itibaren Başkanlık görevi için herhangi bir başvuru bulunmamaktadır.”

Mevlit de adaylık kriterlerine uymadan başkan olmuştu

Mevcut başkan Orhun Mevlit’in de 3 yıl önce başkanlık adaylığı yaptığı süreçte yine 28. Maddeye bağlı olarak kriterleri karşılamamasına rağmen diğer adaylar Ahmet Sütçü ve Ertuğ Nasıroğlu bu duruma itiraz etmeyince seçimi Mevlit kazanmış ve başkanlık görevine getirilmişti. Rewrite the post

BU HABER SENİN İÇİN  Basketbolda Divan Kurulu genel kurul tarihini açıkladı
reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ