DAÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Tüzmen'den 28 Şubat DNA Çift Sarmalının Keşfi Gününe Özel Yazı

DAÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Tüzmen'den 28 Şubat DNA Çift Sarmalının Keşfi Gününe Özel Yazı
reklam alani


Deoksiribonükleik asit (kısaltılmış DNA), bir organizmanın gelişimi ve işleyişi için genetik bilgi taşıyan moleküldür. DNA, çift sarmal olarak bilinen bir şekil olan bükülmüş bir merdiveni andırır şekilde birbirinin etrafında dolanan iki bağlantılı iplikten yapılmıştır. Bu bağlamda DNA, protein sentezi için genetik bilgi ve talimatlar içeren organik bir kimyasaldır. DNA, organizmaların canlılık işlevleri ve biyolojik gelişimleri için gerekli olan genetik talimatları sağlayan bir moleküldür. Ayrıca DNA, genetik biliminin ve kalıtımın temel molekülüdür. Bu nedenle genetik incelemeler bireylerin hastalıklara yatkınlıklarını, ilaçlara karşı geliştirilecek yanıt ve kişiye fayda sağlanması gibi çoğu noktada önemli rol oynamaktadır. DNA araştırmaları ile birlikte tıp, adli tıp, eczacılık, üreme biyolojisi, tarım gibi alanlarda önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Günümüzde DNA dizilimini ortaya çıkaran teknolojiler ve DNA testleri, DNA yapısının keşfi ve İnsan Genom Projesinin tamamlanmasıyla mümkün olmuştur.

DNA’nın çift sarmal yapısının keşfi, bilim tarihinin en önemli buluşlarından biridir. Bu keşif genetik anlayışımızın temelini oluşturdu ve biyoloji, tıp ve biyoteknoloji gibi alanlarda devrim yarattı. Keşif, Rosalind Franklin ve Maurice Wilkins’in önemli katkılarıyla birlikte James Watson ve Francis Crick’e atfedilmektedir.

1953 yılında Cambridge Üniversitesi Cavendish Laboratuvarı’nda çalışan Watson ve Crick, DNA’nın yapısı için çift sarmal modelini önerdiler. Modelleri, DNA’nın, adenin (A) bazlarının timin (T) ile eşleştiği ve sitozin (C) guanin (G) ile eşleştiği, sarmal bir merdiven konfigürasyonunda birbiri etrafında bükülmüş iki şeritten oluştuğunu ileri sürdü. Bu tamamlayıcı baz eşleşmesi, hücre bölünmesi sırasında DNA’nın aslına uygun şekilde kopyalanması için bir mekanizma sağladı.

BU HABER SENİN İÇİN  Son üç ayda 96 yangın çıktı, 4 kişi hakkında yasal işlem yapıldı
reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ