Dirençli ve güvenli bir Lefkoşa için emekler devam ediyor

Dirençli ve güvenli bir Lefkoşa için emekler devam ediyor
reklam alaniLefkoşa Türk Belediyesi (LTB), başkent Lefkoşa’nın ihtimaller içinde afet durumlarında dirençli, güvenli ve hazır olmasına yönelik katılımcılık ve ortak akılla çalışmalarını sürdürüyor.


Ülke mahalli yönetimlerinde tek olan Yapı Denetim uygulamasını geliştirmek ve mevcut binaların depreme karşı sağlamlık ve dayanıklılık denetimlerin yapılması için LTB, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimarlar Odası (KTMMOB) ile bilimin ışığında ve uzman görüşlerine dayalı çalışmalarını sürdürüyor.


LTB ilk günden itibaren başlatmış olduğu yardım seferberliğine şehre gelen ihtiyaçlı depremzedeler için “Dayanışma Dükkanı” ile devam ediyor. 


Afet Yönetimine ilişkin LTB’nin hazırlamış olduğu 5 aşamalı yönetim stratejisini LTB Başkanı Mehmet Harmancı, Başbakanlık’ta meydana getirilen görüşmede paylaşmıştı. 


LTB, Türkiye’deki kardeş belediyeler ile Afet Yönetimi ile ilgili iş birliği ve ortak çalışmalara gelecek günlerde başlamış olacak.


Başkanı Harmancı, mahalli, ulusal ve internasyonal ölçekte lüzumlu tüm girişimleri yapacaklarını belirterek başkentin ihtimaller içinde depremlere karşı dayanıklı ve güvenli olması için oldukça yönlü girişim ve temaslarda bulunduklarını altını çizdi.


Dirençli ve güvenli bir Lefkoşa için emekler devam ediyor


LTB ve KTMMOB bilimin ışığında, ortak akıl ve iş birliği içinde çalışıyor


Devletimizde yapı denetimini tatbik eden ilk belediye olan LTB, yurttaşlardan gelen bina denetim taleplerini yerinde incelemeye devam ediyor. İnceleme sonunda LTB ekipleri bina kontrollerinde ilk adım olan gözle muayeneyi yapmış olup kaydediyorlar ve izlenmesi ihtiyaç duyulan prosedürü yurttaşlara aktarıyorlar. Takımlar ek olarak mal sahiplerine binaları ile Proje Müellif bilgilerini Koçan kopyaları ile İmar Şubesinden alabilecekleri bilgisini veriyor.


Yurttaşlar, LTB tarafınca meydana getirilen denetimler için Alo 185 Çözüm Hattı’na ulaşabiliyorlar. 


KTMMOB ve ilgili odalar ile iş birliği içinde değerlendirmeler icra eden LTB, yeni yapıların her aşamasını denetim edilmesi ve kontrollerin ortak kurulacak portal tarafınca takip edilebilmesi için teknik emekler oda tarafınca tamamlanıyor. Böylece çift denetimli sistemde yeni yapılacak inşaatlar hem belediye hem de ilgili odalar tarafınca denetim edilmiş olacak. 

BU HABER SENİN İÇİN  Güneyden Kuzeye sahte kimlikle geçiş yaptı, Ercan’da yakalandı


Yapı Denetimi ve Afet Yönetimi mevzusunda LTB-İBB İş birliği ve Ortak Emekleri


6-10 Mart tarihlerinde kardeş kent İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB)’nin yapı denetimlerindeki teknik çalışmalarına katılacak LTB ekibinde, İnşaat Mühendisleri Odası ve Yerbilim Mühendisleri Odası’ndan da temsilciler yer alacak.


LTB ve İBB, afet yönetimi ve afet anında yapılacaklara dair ortak eğitimler gerçekleştirerek informasyon ve tecrübelerin de paylaşacaklar.


Dirençli ve güvenli bir Lefkoşa için emekler devam ediyorLTB şehre gelen binden fazla depremzedeye Dayanışma Dükkanı ile destek olmaya devam ediyor


LTB’nin imkanları sınırı olan olan yurttaşların yaşamını bir nebze kolaylaştırmak için oluşturduğu “Paylaşım Bakkalı’nı yeni gereksinimler çerçevesinde “Dayanışma Dükkanı” olarak düzenlenmesiyle Lefkoşa’ya gelen depremzedelerin temel ve öncelikli ihtiyaçlarının giderilmesi destek oluyor. 


Yurttaşlar besin ve giyim mevzusunda dükkana katkı sağlarken, LTB internet sayfası ve mobil uygulamasından da maddi yardımda bulunabiliyorlar.
reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ