Gıda Mühendisleri Odası sahte çikolatalara karşı halkı uyardı

Gıda Mühendisleri Odası sahte çikolatalara karşı halkı uyardı
reklam alani


Artan maliyetlerin, dünyadaki kakao çekirdeklerinin yarısından fazlasının toplandığı Gana ve Fildişi Sahili’ndeki kakao ağacı yetiştiriciliğinin iklim değişikliği sebebi ile azalmasından kaynaklandığı belirtilen açıklamada, kakao fiyatlarının artması ve bayramda artan talebin, piyasada “hileli ve merdiven altı üretilen çikolata” endişesini artırdığına dikkat çekildi.

Gerçek çikolatanın kakao yağından oluştuğuna, çikolatanın kalitesiz bir alternatifi olan kokolinin de kakao yağı yerine margarin ya da bitkisel yağların, süt yerine ise süt tozu ya da peyniraltı suyu kullanılarak üretildiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Gerçek çikolata üretimi genellikle kaliteli malzemeler, işçilik ve üretim süreleri gerektirir, bu nedenle aşırı düşük fiyatlar kalitesiz veya taklit bir ürünü işaret edebilir. Ambalaj kalitesi, renk ve dokusu, marka bilinci ve güvenilir satış noktalarından alışveriş yapmak da taklit çikolataları ayırt etme sürecinde dikkate alınması gereken faktörler arasındadır. Bu unsurları göz önünde bulundurarak, çikolata taklitlerini gerçek ve kaliteli çikolatalardan ayırt etmek mümkündür.”

BU HABER SENİN İÇİN  Serbest Çalışan Hekimler Birliği: “Ana hedef, halkın temel hak ve ihtiyaçlarını çözmek olmalı”
reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ