Halk sağlığı ve koruyucu sağlık hizmetleri önceliğimizdir

Halk sağlığı ve koruyucu sağlık hizmetleri önceliğimizdir
reklam alani


Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, Halk Sağlığı Haftası dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Halk sağlığının ve koruyucu hekimlik hizmetlerinin önemini vurgulayan Bakan Altuğra, hafta boyunca etkinlikler düzenleneceğini, etkinliklere tüm  halkımızın davetli olduğunu söyledi. 

Bakan Altuğra şu ifadelerde bulundu; 


“Her yıl 3-9 Eylül tarihleri Halk sağlığı Haftası olarak kutlanmaktadır.  Bu hafta kapsamında halk sağlığının ve koruyucu hekimlik hizmetlerinin önemi vurgulanmaktadır.

Halk sağlığı açısından en önemli amaç bireysel ve çevresel sağlığın iyileştirilmesi ile toplumun sağlık seviyesini yükselterek toplumu bedence, ruhça ve sosyal yönden tam ve mutlak bir iyilik haline ulaştırmaktır.

Halk sağlığı ve koruyucu sağlık hizmetleri önceliğimizdir.

Bu hizmetler gelecekteki muhtemel hastalık ve sakatlığın riskini, ciddiyetini ve süresini en aza indirecek veya engelleyecek, hastanın farkında olmadığı hastalık belirtileri ortaya çıkmadan önce teşhis edip tedavinin hastalığın erken döneminde yapılmasını sağlayan hastalık öncesi sağlık hizmetlerini kapsamaktadır. 

Koruyucu sağlık hizmetlerinin etkin bir şekilde uygulanması insan sağlığı kaybı, can kaybı, üretim ve verim kaybı, yaşamın anlamının yitirilmesi, ekonomik kayıp vb gibi kayıpları engellemekte ve toplumun pozitif gelişmesini sağlamaktadır.

 Temel sağlık Hizmetleri Dairesi tarafından yürütülen Koruyucu sağlık hizmetleri uygulamaları çevreye ve kişiye yönelik çalışmaları kapsamaktadır.

  1-Çevreye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri:  Yeterli ve temiz içme suyu sağlanması, Atık Kontrolü (evsel katı atıkların, endüstriyel katı atıkların, hastane atıklarının ve tehlikeli atıkların uygun şekilde toplanması, uzaklaştırılması ve arıtılması), besin hijyeni, vektör kontrolü, tütün kontrolü, tarımsal ilaçları denetleme gibi hizmetleri kapsar.

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi çevreye yönelik koruyucu sağlık hizmetlerinin kesintisiz devam edebilmesi için yasal mevzuat çalışmalarına büyük önem vermektedir.  

2-Kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri: Bireysel olarak kişilere sağlık eğitimi hizmeti vererek kendi sağlıklarından sorumlu oldukları bilincini sağlamayı ve kendi kendilerine bakım verebilme becerilerini geliştirmeyi amaçlar.

BU HABER SENİN İÇİN  Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen “Sen Gelemezsen Biz Geliriz” projesi devam ediyor

Sağlıklı kalma büyük ölçüde hasta eğitimiyle sağlanır.

Bu yıl Halk Sağlığı Haftası teması ‘ Kronik Hastalıklar’ dır.

Temel sağlık Hizmetleri Kronik Hastalıklar ile ilgili halkın bilgilendirilmesi ve eğitilmesine yönelik hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenlemiştir.

Sağlığın korunmasının önemini vurgulamak amacıyla düzenlenen  ‘Sağlıcakla Kalın’ etkinliklerine tüm halkımız davetlidir.

reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ