Kıbrıs Merkez Bankası ile Yunanistan Merkez Bankası arasındaki ilişkilerin, cuma günü iki ülke merkez bankası başkanı tarafından imzalanacak iş birliği anlaşması ile yeni bir aşamaya girmesi bekleniyor.

 

KKTC Habernın (KHA) Merkez Bankasından edindiği bilgiye göre anlaşma iki ülke merkez bankası arasında belirli alanlarda iş birliği kurarak her iki otoritenin uzmanlığını artıracak.

 

Bu amaçla Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yannis Stournaras beraberinde bir heyetle 1 Mart Cuma günü Kıbrıs’ı ziyaret edecek.

 

Yannis Stournaras ve Constantinos Herodotou tarafından imzalanacak olan anlaşma, Kıbrıs Merkez Bankasının diğer merkez bankalarıyla ilişkileri geliştirmeye yönelik daha geniş çabaları çerçevesinde dayanıklılık egzersizleri, teknolojik ve iklimsel riskler gibi alanlarda iş birliğinin daha da güçlendirilmesini sağlayacak.

 

Stournaras ve beraberindeki heyet Kıbrıs ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Nikos Christodoulides tarafından kabul edilecek; Maliye Bakanı Makis Keravnos ile görüşmelerde bulunacak.

 

.

 

KKTC Haber