KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Bakü’deki Ada Üniversitesi’nde konferans verdi

KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Bakü’deki Ada Üniversitesi’nde konferans verdi
reklam alani


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olması ve Azerbaycan ile ilişkilerin geliştirilmesiyle Kıbrıs Türk halkı ve KKTC’nin çok daha farklı bir konuma geleceğine inanç belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Azerbaycan ve diğer Türk devletleri ile ilişkileri geliştirerek, geleceğe umutla bakabilmenin her halkın olduğu gibi Kıbrıs Türk halkının da en doğal hakkı olduğunu vurguladı.

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Bakü’deki Ada Üniversitesi’nde konferans verdi. Konferans, Kıbrıs Türk halkının mücadelesini anlatan KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın video gösterimi ile başladı.

 

Ada Üniversitesi Rektörü Hafiz Paşayev konferans öncesinde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı, üniversitede ağırlamaktan onur duyduklarını belirterek, Cumhurbaşkanı Tatar’ın biyografisi hakkında bilgi verdi.

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konferanstaki konuşmasına, üniversitede olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, başladı. Kıbrıs’ın en güzel ve en önemli adalardan biri olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs adasının Doğu Akdeniz’de kritik bir konuma sahip olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ın tarihçesi hakkında da bilgiler verdi.

 

Kıbrıs’ta İngiliz Sömürge Yönetimi dönemi hakkında da bilgi veren Cumhurbaşkanı Tatar, İngilizlerin desteği ile Kıbrıs adasına birçok Yunanlının göç ettiğini ve Kıbrıs Rumların nüfuslarının arttığını kaydederek, Rumların, Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması için büyük uğraş verdiğini söyledi. 

 

Cumhurbaşkanı Tatar, Rumların saldırıları sonucu birçok Kıbrıs Türkü’nün hayatını kaybettiğini ve birçoğunun da başka ülkelere göç ettiğini ifade etti. “Biz çok acı çektik” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nin 1974’te adaya müdahalesiyle Kıbrıs Türklerinin özgürlüğüne kavuştuğunun altını çizdi.

 

1960’ta kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nden Kıbrıs Türklerinin silah zoruyla atıldığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, bunun üzerine Kıbrıs Türklerinin kendi devletini kurduğunu anlattı. Kıbrıs müzakerelerinin uzun süre federasyon zemininde devam ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, artık bu konuda yeni bir siyaset yürüttüklerini söyledi.

BU HABER SENİN İÇİN  KKTC Cumhurbaşkanlığı - Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Beşparmak Düşünce Grubu heyetini kabul ederek görüştü

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni siyaseti anlatmak için büyük destek verdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıslı Rumların Annan Planı’na “hayır”, Kıbrıslı Türklerin “evet” demesine rağmen Kıbrıslı Türklere verilen sözlerin tutulmadığını ve ambargolar ile izolasyonların devam ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Tatar, buna karşın Rumların Avrupa Birliği’ne üye yapıldığını kaydetti.

 

Azerbaycan’ın gerçek bir kardeş olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, “Hepimiz aynı milletin evlatları olarak kaderimiz bir, geçmişimiz bir, kültürümüz bir, milli değerlerimiz bir, maneviyatımız bir dolayısıyla bizler tek millet üç devletiz” vurgusu yaptı.

 

Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman Kıbrıs Türkü’ne sahip çıktığını, bağımsızlığına ve özgürlüğüne kavuşabilmesi için uluslararası sıkıntılara rağmen iradesini ortaya koyduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, “TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev kardeşliği bizleri birbirimize bağlayan çok büyük güçtür” diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Tatar, bütün dünya, özellikle Avrupa Birliği’nin, Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın kışkırtmasıyla Kıbrıs Türklerini nasıl diz çöktürecekler ve nasıl izolasyonlar altında tutacaklar diye uğraş verdiklerini ifade etti. 

 

Cumhurbaşkanı Tatar, “Bizleri Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yama etmek isteyen ve ona göre siyaset geliştiren, uluslararası baskılarla önümüzü tıkayan bir zihniyete karşı mücadele veriyoruz” diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olmasıyla ve Azerbaycan’ın desteğiyle ilerleyen dönemlerde diplomatik, ekonomik, siyasi ilişkilerin geliştirilmesiyle Kıbrıs Türk halkı ve KKTC’nin eskiden çok daha farklı bir konuma geleceğini beklediğini vurguladı.

 

Başbakan Ünal Üstel ile birlikte Azerbaycan’da temaslarda bulunduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının kültürünü, geleneklerini Azerbaycan’a gelen heyetle birlikte tanıttıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Tatar, çok büyük bir ilgi gördüklerini ve bu nedenle çok mutlu olduklarını kaydetti.

BU HABER SENİN İÇİN  KKTC Cumhurbaşkanlığı - Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Özel Temsilcisi Ergün Olgun, Evstigneeva ve Jenca ile görüştü

 

Böylesine önemli bir üniversitede KKTC ile ilgili bilgileri paylaşmanın önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, “Benim için fevkalade tarihi bir gün” dedi. Cumhurbaşkanı Tatar, “Bizim buralara gelmemiz ve konuşmalar yapmamız hiç de kolay değildir. Uluslararası birtakım baskılar vardır, bize yapılan haksızlıklar vardır ama ben buradayım ve bu konuşmayı yapıyorum. Hepinize bir kez daha teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

 

Kardeşlik bağları ile bu mücadeleyi verdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Azerbaycan ve diğer Türk devletleri ile ilişkileri geliştirerek, geleceğe umutla bakabilmenin her halkın olduğu gibi Kıbrıs Türk halkının da en doğal hakkı olduğunu vurguladı.

 

Azerbaycan’ın Karabağ zaferini kutlayan Cumhurbaşkanı Tatar, Azerbaycanlı kardeşlerimiz için çok dua ettik” dedi.

Kıbrıs Türk halkının egemenliği kabul edilmediği sürece Kıbrıs’ta bir anlaşmaya varılamayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, egemenlik kabul edilirse sürdürülebilir, adil bir çözüm bulunabileceğini kaydetti.

 

1960 anlaşmalarından kaynaklanan egemenlik haklarını kullanarak, Türk askerinin adada bulunduğunu ifade eden Tatar, Türk askerinin güvenlik ve barışı tesis ettiğinin altını çizdi.

Konferansa katılanlara teşekkür eden Cumhurbaşkanı Tatar daha sonra, katılımcıların sorularını yanıtladı.

 

İki ülkenin gençleri arasındaki ilişkilerin geliştirilebileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’deki üniversitelerde Azerbaycan’dan öğrencilerin eğitim gördüğünü, birçok turist geldiğini ve iş insanlarının yatırım ve ticaret yapmak için KKTC’ye geldiğini belirtti.

 

“Sanayi ve tarımsal üretim konusunda ortak çalışmalar yapılabilir mi?” sorusu üzerine Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nden adaya su getirildiğini ve bu sayede tarımsal üretimin arttığını söyledi. Özellikle Güzelyurt bölgesinde narenciye üretildiğini ve yurtdışına ihraç edildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Azerbaycan’ın bundan sonra üreticiler için yeni bir pazar olabileceğine inanç belirtti. 

 

Cumhurbaşkanı Tatar, Türk devletlerinin birbirleri arasında ticaret yapmalarının önemine de dikkat çekti.

BU HABER SENİN İÇİN  KKTC Cumhurbaşkanlığı - Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesinde Necati Özkan’ın katkıları büyüktür

 

Cumhurbaşkanı Tatar konferansın ardından Azerbaycan basının yoğun ilgisiyle karşılaştı ve gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ