KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Beşparmak Düşünce Grubu heyetini kabul ederek görüştü

KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Beşparmak Düşünce Grubu heyetini kabul ederek görüştü
reklam alani


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Beşparmak Düşünce Grubu heyetini kabulü sırasında yaptığı konuşmada, Beşparmak Düşünce Grubu heyetinin milli davadaki duruşunun ve yaptıkları çalışmaların iki devlet siyasetine güç vermekte olduğunu söyledi. 

50 yıldan fazla bir süre denenmiş olan federal temelde çözüm arayışlarının boşa çıktığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, artık oynanan oyunun net bir şekilde anlaşıldığını ve Güney Kıbrıs’ın Kıbrıs Türklerini eşit olarak görmediğini ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ni bir Rum Cumhuriyeti’ne dönüştürdüklerini kaydetti. 

Cumhurbaşkanı Tatar, 50 yılda KKTC adına çok başarılar elde edildiğine işaret ederek Türkiye Cumhuriyeti’nin de desteğiyle Türk Devletleri Teşkilatı’na Anayasal ismiyle KKTC’nin gözlemci üye olmasının bu başarılardan biri olduğuna atıfta bulundu. Kendi bayrağımızla bakanlarımızın çeşitli uluslararası toplantılarda KKTC’yi temsil ettiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, geleceğe umutla bakabileceğimiz yeni fırsatların önümüzde olduğunu söyledi. 

Özden gelen müktesep haklarımızdan dolayı Kıbrıs Türklerinin devlet kurma hakkının olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dışına itilen Kıbrıs Türklerinin 60 yıl önce başlayan devlet kurma aşamalarının sonucu olarak bağımsızlık ve onurlu bir yaşamı gelecek nesillere vadedebildiklerini belirtti.  Ekonomik değerlere sahip çıkarak turizm, sanayi ve hizmetler sektörünün gelişmesinin önem arz ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin potansiyelini ve ekonomik yapısının en iyi şekilde değerlendirilmesiyle daha müreffeh yarınlara taşınabileceğimizi dile getirdi.

Yurt dışında yaşayan Kıbrıs Türklerine de verdiği mesajda “Her zaman Kıbrıs Türklerine sahip çıkalım. Ortak yurdumuz KKTC, başarıyla yoluna devam edecektir” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı,  Doğu Akdeniz’deki gelişmelerle KKTC’nin önemli bir kilit noktası olduğunu belirtti. 

BM Genel Kurulu’nda KKTC’nin tanınması çağrısı yapan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tarihi mesajının öneminin altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’ne Kıbrıs Türk halkına verdiği destekten dolayı teşekkür etti. 

BU HABER SENİN İÇİN  Şampiyon Melekler Anıt Mezar Projeleri bedeli artırıldı

Cumhurbaşkanı Tatar, Beşparmak Düşünce Grubu heyetine ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek başarılar diledi.

reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ