KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “COVID 19’un KKTC Sivil Havacılığına Etkisi” sempozyumuna “ katıldı.

KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “COVID 19’un KKTC Sivil Havacılığına Etkisi” sempozyumuna “ katıldı.
reklam alani


Sempozyumda gerçekleştirdiği konuşmada, Kıbrıs’ın bir ada olması nedeniyle sivil havacılığın ülke için öneminin altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’ye uygulanan izolasyonlara rağmen, Türkiye üzerinden dünyanın her yerinden uçakla gelinebileceğini belirterek Türkiye’nin her koşulda Kıbrıslı Türklere destek olduğuna dikkat çekti.

Dünya sivil havacılık otoritelerine çağrıda bulunarak, KKTC’ye direkt uçuşların olmamasının insan haklarına aykırı olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yılda 4 milyon yolcu potansiyeline ulaştığı bir ortamda Dünya sivil havacılık otoritelerinin Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından verilen veto nedeniyle Kıbrıslı Türklere uyguladığı ambargoya son vermesi gerektiğine işaret etti.

Cumhurbaşkanı, 2020 yılından itibaren KKTC’ye direkt uçuşlara müsaade edilmesi gerektiğini söyleyerek bu konuyu her ortamda anlatarak mücadele etmeye devam edeceğini ifade etti.

Kıbrıslı Rum Lider Anastasiadis ile gerçekleştirdiği gayri resmi görüşmede uçuş ambargosunu gündeme getirerek yaşanan haksızlığa değindiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Tatar, Anastasiadis’in kendisine “Vetoyu kaldırırsak sizi tanımış oluruz” dediğini belirterek bunun kabul edilemeyeceğini vurguladı.

KKTC’nin kurum ve kuruluşlarıyla bir devlet olarak var olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin yüksek öğretim ve ticaret bağlamında yüzlerce ülkeyle ilişkisi olduğunu söyleyerek direkt uçuş ambargosunun kabul edilemez ve iyi niyetten yoksun olduğuna dikkati çekti.

BM ve İngiltere’de gerçekleştirilen temaslarda direkt uçuşlara yönelik ambargoların sona ermesi için en üst seviyede çalışmalarda bulunulduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, konuyla ilgili girişimlerin süreceğini ifade etti.

Konuşmasının devamında Covid-19 salgınına da değinen Cumhurbaşkanı, aşının bulunmasıyla petrol fiyatlarında bir yükseliş yaşandığını da kaydetti.

KKTC’de günde 100’den fazla olan uçuş sayısının bugün 2-3’e düştüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı, yılbaşından sonra gerekli koşulları yerine getirmek kaydıyla yüksek öğretimde yüz yüze eğitimin başlayabileceğini söyledi.

Devam etmekte olan Covid 19 salgınının başarıyla yönetildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı, rehavete kapılmadan gerekli önlemlerin uygulanmaya devam edilmesinin önemine dikkat çekerek halk sağlığını korumaya yönelik adımların atılmasına devam edileceğini belirtti.

BU HABER SENİN İÇİN  KKTC Cumhurbaşkanlığı - Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay’ı kabul etti

Cumhurbaşkanı, salgından olumsuz etkilenen sektörlerin sorunlarının aşılması için uğraş verildiğini söyleyerek aşının bulunması göz önünde bulundurulduğunda 1 yıl içerisinde özelde havacılık sektörünün, genel ölçekte tüm sektörlerin ekonomik açıdan düzlüğe çıkacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı, KKTC’nin doğal güzelliği, yüksek öğretim ve turizm yatırımlarının ekonominin düzlüğe çıkmasına ivme kazandıracağının altını çizdi.

Konuşmasında faaliyetlerine son veren Kıbrıs Türk Hava Yolları’nı da anan Cumhurbaşkanı, “Keşke bayrağımızı dünya semalarında dalgalandıran KTHY da bugün yaşayabilseydi… Bu, bundan sonra böyle bir havayolunun uçmayacağı anlamında değildir. Kıbrıs Türk Halkı kendi ekonomisini, turizmini ve yüksek öğretimini daha iye taşımak için gün geldiğinde bunları da düşünebilir” şeklinde konuştu.

Ercan Havalimanı’nın uluslararası bir ihaleyle yıllık 8 Milyon yolcuya hizmet verebilecek yeni terminal binasının inşaatına başlandığını ifade eden Cumhurbaşkanı, terminalin hazır olmasıyla çok daha fazla yolcunun ülkeye seyahat edebileceğini dile getirerek yeni terminal binasının bir an önce tamamlanması temennisini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, konuşmasının devamında Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler ile KKTC’nin bölgede daha da önem kazandığının altını çizerek Mavi Vatan’da Anavatan Türkiye ile tam bir iş birliği halinde gerekli adımların atıldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Akdeniz Karpaz Üniversitesi’nin, KKTC’nin önde gelen üniversitelerinden biri olacağına inanç belirterek düzenlenen seminer nedeniyle teşekkür etti.

Editör: Çağıl Günalp

Fotoğraf: Artun Korudağ

Video: Zafer Örek

KKTC Cumhurbaşkanlığı - Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “COVID 19’un KKTC Sivil Havacılığına Etkisi” sempozyumuna “ katıldı.

KKTC Cumhurbaşkanlığı - Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “COVID 19’un KKTC Sivil Havacılığına Etkisi” sempozyumuna “ katıldı.

reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ