KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Haydar Aliyev’in Hayatından 100 An” kitabının imza törenine ve Azerbaycanlı ressam Aida İbrahimova’nın resim sergisinin açılışına katıldı.

KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Haydar Aliyev’in Hayatından 100 An” kitabının imza törenine ve Azerbaycanlı ressam Aida İbrahimova’nın resim sergisinin açılışına katıldı.
reklam alani


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar dün akşam, Lapta’da bulunan Haydar Aliyev Uluslararası Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Haydar Aliyev’in Hayatından 100 An” kitabının imza törenine ve Azerbaycanlı ressam Aida İbrahimova’nın resim sergisinin açılışına katıldı.

 

 

Cumhurbaşkanı Tatar burada yaptığı konuşmada, Azerbaycan ziyareti arifesinde bu anlamlı gecede bulunmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu ifade ederek, Azerbaycan ile aramızdaki milli, kültürel ve diplomatik bağların gelişmesi için irade koymaya çalıştıklarını kaydetti. “Yıllardan beridir Can Azerbaycan’ın yanında olmaya çalışıyoruz. Karabağ Savaşı’nda Kıbrıs Türkünün dualarının Azerbaycanlı kardeşlerimizin verdiği mücadeleyleydi” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, bizi birbirimize bağlayan Anavatan Türkiye’nin ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu iradenin ve “bir millet üç devlet” anlayışının kökleşmesi ve gelişmesinin önemine işaret etti.

 

KIBRIS TÜRKÜ’NÜN İKİ DEVLETLİ YENİ SİYASETİNE AZERBAYCAN’DAN BÜYÜK DESTEK

Azerbaycan Kıbrıs Dostluk Cemiyeti’nin Azerbaycan ile olan bağların gelişmesi için yürüttüğü faaliyetlerinin önemine değinen Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs davasına birlikte sahip çıkıldığını belirtti ve “Azerbaycan’dan gelen selamlar hep Kıbrıs Türkü’nün yanında oldukları yönünde oldu” dedi. Kıbrıs Türkü’nün iki devletli yeni siyasetinin Azerbaycan’dan büyük destek bulduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı, Azerbaycan medyası ve kamuoyunun Kıbrıs Türkü’nün yanında olduğunu söyledi. Karşılıklı ilişkilerin daha da pekişmesi ve halklar arası muhabbettin gelişmesi ve yaygınlaşması için çalışmaya devam edileceğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, “Çalışmalar, tarihten bize emanet edilen kutsal bağlarımızın, milli ve manevi değerlerimizin taçlandırılmasıdır” dedi.

 

Azerbaycan’a gerçekleştirecekleri ziyaret sonrası önemli gelişmeler olması temennisinde de bulunan Cumhurbaşkanı Tatar, “Bizim için önemli olan KKTC’nin tanınması yolundaki çalışmalardır” dedi.

 

KIBRIS TÜRKÜ’NÜN KENDİ BAĞIMSIZLIĞI VE İRADESİYLE BU TOPRAKLARDA ONURLU BİR YAŞAM SÜRMESİ BİR İNSAN HAKKIDIR

AB’nin Kıbrıs Türkü’ne yapmakta olduğu haksızlıklara dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, bu ziyaretler ve münasebetlerin engellenmeye çalışıldığını söyleyerek Kıbrıs Türkü’nün kendi bağımsızlığı ve iradesiyle bu topraklarda onurlu bir yaşam sürmesinin bir insan hakkı olduğunu vurguladı. Karşı tarafın zihniyeti dolayısıyla oluşan baskılara rağmen önemli adımların atılmaya devam edeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, Türk Devletleri Teşkilatı’nda Anayasal ismiyle KKTC’nin gözlemci statüsünde yerini aldığını anımsattı.

BU HABER SENİN İÇİN  KKTC Cumhurbaşkanlığı - Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 1 Ekim’e dair  değerlendirmelerde bulundu

Merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’i rahmetle andığı konuşmasında Cumhurbaşkanı Tatar, doğumunun 100. yılında Aliyev’i böyle bir etkinlikte anmanın ve ilkelerini ifade edebilmenin önemini dile getirerek, Haydar Aliyev’in oğlu Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in başarılarını minnet duygusuyla takdir ettiğini kaydetti.

 

SAVAŞIN ACILARINI YAŞAYAN KIBRIS TÜRKÜ ASLA 1974 ÖNCESİNE DÖNMEYECEK

Ukrayna-Rusya Savaşı’nın ardından Filistin’de yaşanmakta olan olayları endişe ile izlediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, savaşın acılarını yaşayan Kıbrıs Türkü’nün asla 1974 öncesine dönmek istemediklerini tüm dünyaya ve karşı tarafa anlatmaya çalıştıklarını söyleyerek, iki devletli çözüm siyaseti yolunda ilerlediklerini ve mücadele vermeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ