KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, New York’ta yaşayan KKTC vatandaşları ile bir araya geldi

KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, New York’ta yaşayan KKTC vatandaşları ile bir araya geldi
reklam alani

Birleşmiş Milletler 78’inci Genel Kurulu dolayısıyla New York’ta temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, burada yaşayan KKTC vatandaşları ile buluştu. 


 


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar burada yaptığı konuşmada, New York ziyaretleri kapsamında her yıl New York’ta yaşayan KKTC vatandaşları ile bir araya geldiğini belirterek, Kıbrıs Türklerinin yıllardan beri verdiği bağımsızlık mücadelesinin bugün Doğu Akdeniz’de bir devlet olan KKTC’nin bağımsızlığının kabul görmesi için devam ettiğini söyledi. 


 


 


Kıbrıs Türk halkının geçmişte maruz kaldığı acılar ve zor koşullardan sonra bugüne gelebilmesinin kolay olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar konuşmasında, KKTC’nin Türkiye Cumhuriyeti ve Türk devletleri ile olan ilişkilerinin ve geleceğe yönelik çalışmaların önemine değindi. 


 


“KIBRIS TÜRKLERİ, DÜNYANIN NERESİNDE OLURSA OLSUN, KIBRIS TÜRK HALKININ BİR PARÇASI OLMAYA DEVAM EDECEKLERDİR”


 


Kıbrıs Türkü’nün haklı mücadelesinde canlarını feda eden tüm şehitleri yad eden Cumhurbaşkanı Tatar, “Biz Kıbrıs Türkleri, dünyanın neresinde olursak olalım, Kıbrıs Türk halkının ve büyük Türk milletinin bir parçası olarak hiçbir zaman öz varlığımızı ve değerlerimizi unutmadan yaşamımızı bu ilkelerle sürdürmenin bahtiyarlığı içindeyiz” dedi. Yurt dışında yaşayan Kıbrıs Türklerinin birlik ve beraberlik içinde olduklarına ve öz vatanlarından asla kopmadıklarına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, gelecek kuşakların yaşadığımız küresel gelişmeler ve iletişim çağında KKTC ile bağlarını sürdürmesinin önemine dikkat çekti. 


 


“TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN BM GENEL KURULU’NDA YAPTIĞI KONUŞMA VE VERDİĞİ DESTEK, HAKLI DAVAMIZIN DÜNYAYA DUYURULMASI VE KABUL GÖRMESİ BAKIMINDAN ÇOK ÖNEMLİDİR”


 


 


Kıbrıs’ta yaşayan Kıbrıs Türklerinin büyük Türk dünyasının bir parçası olmaya devam edeceklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğinin önemli olduğunu belirtti. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yıl BM Genel Kurulu’nda gerçekleştirdiği konuşmasında bir kez daha tüm dünyaya Kıbrıs Türklerine yapılan haksızlıkların son bulması, zulüm niteliğindeki ambargo ve izolasyonların kaldırılması ve KKTC’nin artık bağımsızlığının kabul görmesi ve tanınması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, verilen bu desteğin tüm dünyada haklı davamızın duyurulması ve kabul görmesi bakımından önemli olduğunu söyledi. Farklı ülkelerle ilişkilerimizin geliştirilmesi için yürütülen çalışmaların önemini de ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, “KKTC, artık bir gerçektir ve Kıbrıs Türkünün geleceği için bağımsız bir şekilde yaşayabileceği bir vatan toprağıdır. Hepimizin öz vatanıdır” dedi.

BU HABER SENİN İÇİN  KKTC Cumhurbaşkanlığı - Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve eşi Sibel Tatar, Azerbaycan’da düzenlenecek Kıbrıs Türk Tanıtım Etkinliği’ne katılmak üzere ülkeden ayrıldı.

 


 


“KIBRIS’TA DİNİ, DİLİ, KADERİ, ÖRF, ADET VE GELENEKLERİYLE İKİ AYRI HALK VARDIR”


 


Cumhurbaşkanı Tatar, New York temasları kapsamında yaptığı çeşitli temaslara değinerek, bu temaslarda, Kıbrıs Türk halkının haklı mücadelesinin dünyada yer bulabilmesi için Kıbrıs’ta yapılan ayrımdan mutlak suretle vazgeçilmesi gerektiğini dile getirdi. “Kıbrıs’ta dini, dili, kaderi, örf, adet ve gelenekleriyle iki ayrı halk vardır” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, güneyde Rum Cumhuriyeti’ne dönüşen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve kuzeyde Kıbrıs Türkü’nün devleti KKTC’nin yer aldığını ve bu iki devletin Kıbrıs Adası’nda iyi komşuluk ilişkileri kapsamında yan yana yaşayabilmesi için farklı ilişkilerin gelişmesine sıcak baktıklarını, ancak bir tarafın, diğer tarafa hükmetmeyeceği ve otoritesi altına giremeyeceği şekilde bu ilişkilerin gelişmesine hazır olduklarını söyledi. 


 


 


“ÖZGÜR İRADEMİZLE KURDUĞUMUZ DEVLETİMİZİN TANINMASI GEREKİYOR”


 


“Özgür irademizle kurduğumuz devletimizin tanınması gerekiyor” diyen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bu şekilde oluşacak bir iş birliği sonucunda tüm bölgenin böyle bir istikrardan yarar sağlayabileceğini kaydetti. 


 


“BM, HİÇBİR ZAMAN DAYATMA BİR ÇÖZÜMÜ ORTAYA KOYMAYACAĞINI TEYİT ETTİ”


 


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres ile New York’ta gerçekleştirdiği görüşmeye değinen Cumhurbaşkanı Tatar, Guterres’in Kıbrıs Türk tarafının pozisyonunun aktarılması üzerine hiçbir zaman BM’nin Kıbrıs’ta dayatma bir çözümü empoze etmeyeceklerini dile getirdiğini, ancak özgür irade ile yapılacak bir görüşme sonrasında bir antlaşma olabileceğini söylediğini anlattı. 


 


Cumhurbaşkanı Tatar, “İleride bir antlaşma olacaksa, o antlaşmanın bir tarafı da KKTC olacaktır” dedi. 


 


KKTC’nin farklı alanlarda gelişmesine yönelik yürütülen çalışmalar ve yatırımlar hakkında da bilgi veren Cumhurbaşkanı Tatar, yurt dışında yaşayan Kıbrıs Türklerinin ileride öz vatanlarına geri dönmeleri çağrısında da bulundu. 


 


New York’ta yaşayan KKTC vatandaşları adına konuşma yapan Ayhan Hassan da konuşmasında, Cumhurbaşkanı Tatar’ın izlediği siyaseti yakından takip ettiklerini ve destek verdiklerini ifade ederek Kıbrıs Türklerinin zor süreçlerden geçtiğini ve artık bağımsız olmalarının zamanının geldiğini belirtti.

BU HABER SENİN İÇİN  Başkan Harmancı, Çocuklarla Buluştureklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ