KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve eşi Sibel Tatar, Azerbaycan’da düzenlenecek Kıbrıs Türk Tanıtım Etkinliği’ne katılmak üzere ülkeden ayrıldı.

KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve eşi Sibel Tatar, Azerbaycan’da düzenlenecek Kıbrıs Türk Tanıtım Etkinliği’ne katılmak üzere ülkeden ayrıldı.
reklam alani


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Bakü’ye hareketinden önce Ercan Havaalanı’nda basın açıklaması yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Azerbaycan’a 200 kişilik bir ekiple hayırlı bir ziyaret gerçekleştirileceğini belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Azerbaycan ziyaretinin siyasi, diplomatik, kültürel, sosyal ve ekonomik bağların gelişmesi için son derece önemli olduğunu söyledi.

 

Birleşmiş Milletler’in 78’nci Genel Kurulu’nda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınması ve ilişkilerin gelişmesi çağrısı yaptığını anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Azerbaycan ile turizm, eğitim ve ekonomik bağların gelişmesi için orada olacaklarını vurguladı.

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türk Devletler Teşkilatı’na gözlemci olduktan sonra farklı etkinliklerde yer almaya başladığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, İçişleri Bakanları toplantısında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Azerbaycan’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağının dalgalanacağını açıkladığını hatırlattı.

 

Kıbrıs’ta yeni siyaseti Türkiye’nin desteğiyle yürüttüklerini anlatan Cumhurbaşkanı Tatar,

federal temelde çözüm sürecine girilmeyeceğini, egemen eşitlik ve eşit uluslararası statünün kabul edilmeden resmi müzakerelere başlanmayacağını ifade etti.

 

Kıbrıs’ta iki ayrı halk, iki ayrı devlet ve demokrasi olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, Filistine bakıldığında istikrarın sağlanmaması nedeniyle kan aktığını Kıbrısta çatışma olmaması için iki devletli çözümün en doğrusu olduğunu kaydetti.

 

Azerbaycan’a gidişlerinin bir ilk olduğunu ve her türlü ilişkinin geliştirilmesi ve kökleşebilmesi için önem taşıdığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, ziyaretlerinin hayırlara vesile olmasını diledi.

BU HABER SENİN İÇİN  KKTC Cumhurbaşkanlığı - Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, XI. UBP Olağanüstü Kurultayı'na Gönderdiği Mesaj:
reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ