KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Tatar, Umummilli Lider Haydar Aliyev’in Anıt Mezarını ziyaret etti

KKTC Cumhurbaşkanlığı – Cumhurbaşkanı Tatar, Umummilli Lider Haydar Aliyev’in Anıt Mezarını ziyaret etti
reklam alani


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Bakü’deki resmi temaslarına diğer devlet başkanları gibi Umummilli Lider Haydar Aliyev’in Fahri Hıyaban’daki Anıt Mezarını ziyaret ederek başladı. Umummilli Lider Aliyev’in Anıt Mezarına çelenk koyan Cumhurbaşkanı Tatar, Aliyev’in eşi Zarife Aliyeva’nın mezarına da çiçek bıraktı.

Cumhurbaşkanı Tatar daha sonra 20 Ocak Şehitleri’nin yer aldığı Bakü Şehitler Hıyabanı’ndaki Ebedi Ateş Anıtı ve Türk Şehitliği’ni de ziyaret ederek, çelenk ve karanfil bırakıp, Anı Defteri’ni imzaladı.

Cumhurbaşkanı Tatar’a ziyaretlerinde Başbakan Ünal Üstel de eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Anı Defteri’ne şunları yazdı:

“Yüce Türk Milleti’nin kahraman evlatları, aziz şehitlerimiz,

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak kardeş ülke Azerbaycan’a gerçekleştirdiğim ilk ziyaretim vesilesi ile bugün manevi huzurunuzda bulunmaktan büyük onur duyuyorum.

Bakü’nün kurtulmasıyla sonlanan çarpışmalarda 1918 yılında yazdığınız kahramanlık destanı ve kazandığınız zafer tarihe altın harflerle yazılmıştır. Azerbaycanlı kardeşlerimizin bağımsızlığı ve kutsal vatan topraklarının muhafazası için şehit düşerek makamların en yücesine eriştiniz. Türk ve Azerbaycan halkları, görev azmi, üstün cesareti ve dostluğuyla destan yazan siz aziz şehitlerimizi ilelebet minnet ve şükranla anacaktır.

Gösterdiğiniz kahramanlık ve fedakârlık Azerbaycan ile olan kardeşliğimiz ve birliğimizin en somut göstergesidir. Bu fedakârlıktan aldığımız ilhamla, bir millet üç devlet inancıyla, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti-Azerbaycan dostluk ve dayanışmasının her alanda daha da gelişmesi ve güçlenmesi için çalışmaya devam edeceğiz.

Azerbaycan’ın, Türkiye Cumhuriyeti’nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her bir köşesinde, vatan toprağı için canlarını düşünmeden feda eden kahraman şehitlerimiz ile Azerbaycan’ın tüm şehitlerini rahmet ve minnetle yad ediyorum.

BU HABER SENİN İÇİN  KKTC Cumhurbaşkanlığı - “Bizim hedefimiz halkımızı Doğu Akdeniz’de yaşananlara bağlı olarak daha güzel günlere taşıyabilmektir”
reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ