Meta da Metaverse Hayallerinden Vazgeçti

Meta da Metaverse Hayallerinden Vazgeçti
reklam alani


Meta’nın üzerine titrediği metaverse hayalleri son bulacak gibi görünüyor. Meta Platforms’un Reality Labs bölümünü etkileyen önemli bir hamleyle şirket, Facebook Agile Silicon Team (FAST) olarak bilinen çip birimindeki çalışanları işten çıkarmaya hazırlanıyor. İç kaynaklara göre, FAST birimindeki yaklaşık 600 çalışana işten çıkarmalar hakkında bilgi verildi. Etkilenen çalışanların Çarşamba günü erken saatlerde istihdam durumlarıyla ilgili bildirim almaları bekleniyor.

Şirket işten çıkarmaları resmi olarak onaylamasa da, raporlar FAST bölümünde yeniden yapılanmanın bu yılın başından bu yana beklendiğini gösteriyor. Yeniden yapılanma, şirketin dahili olarak rekabetçi özel çipler üretme konusundaki mücadelesinin ardından geldi ve bu durum şirketin mevcut AR ve VR cihazları için çip üretimi konusunda Qualcomm gibi harici sağlayıcılara güvenmesine yol açtı.

Meta’nın Metaverse Hayalleri Sallantıda

Metanin Metaverse Hayalleri Sallantida

Bu işten çıkarmaların, İcra Kurulu Başkanı Mark Zuckerberg’in artırılmış ve sanal gerçeklik ürünlerine yönelik iddialı planları da dahil olmak üzere Meta’nın meta veri odaklı projeleri üzerindeki potansiyel etkisi önemli. Bu işten çıkarmalardan etkilenen en önemli projelerden biri, Zuckerberg’in insanın teknolojiyle etkileşiminde devrim yaratacağına inandığı bir teknoloji olan AR gözlüklerin geliştirilmesi olacak.

Bu hamle, Meta’nın Zuckerberg tarafından ilkbaharda işten çıkarmaların yaklaştığı ve bazı değişikliklerin muhtemelen yıl sonuna kadar uzanacağı yönündeki daha önceki kabulünün ardından geldi. Şirket, silikon ünitesindeki kesintilerin boyutu konusunda ağzını sıkı tuttu. FAST bölümüne ek olarak, Meta’nın altyapı bölümünde yapay zeka çalışmalarına odaklanan bir başka çip üretim birimi de zorluklarla karşılaştı.

Meta’nın mevcut ürün yelpazesinde Quest adı verilen karma gerçeklik kulaklıkları ve Ray-Ban gözlük üreticisi EssilorLuxottica ile işbirliği içinde geliştirilen akıllı gözlükler yer alıyor. Bu akıllı gözlükler, yeni bir yapay zeka sanal asistanı aracılığıyla video akışı gerçekleştirebiliyor ve kullanıcılarla etkileşime geçebiliyor.

BU HABER SENİN İÇİN  WhatsApp'tan iPad'e hususi uygulama geliyor

Meta’nın FAST Birimi Nedir?

Metanin FAST Birimi Nedir

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın ana şirketi olan Meta Platforms, Inc., önemli bir kurumsal yeniden yapılanmaya gittiğinde, ana görevlerinden biri, dijital etkileşimlerde devrim yaratmaya hazır bir sanal gerçeklik alanı olan Metaverse tabanını yaratmaktı. Bu hayali desteklemek için Facebook’un FAST olarak bilinen Çevik Silikon Ekibini kurdu.

Bu uzman ekip, özellikle metaverse cihazları için özel olarak tasarlanmış özel çipler tasarlamak üzere oluşturuldu; bu, kulaklıkların hacmini azaltmayı ve şirketin Qualcomm gibi harici çip üreticilerine olan bağımlılığını azaltmayı amaçlayan stratejik bir hamleydi. FAST’ın misyonu yalnızca donanım yeniliklerinin ötesine uzanıyordu.

Şirket, yazılım entegrasyonu da dahil olmak üzere çip tasarım süreci üzerinde tam kontrol sahibi olarak meta veri deposundaki kullanıcı deneyimlerini optimize etmek istiyordu. Bununla birlikte, FAST birimindeki işten çıkarmalar, Meta’nın rekabetçi çip geliştirme ortamında ilerlemek ve gelişen AR/VR pazarında güçlü bir konum elde etmek için devam eden çabalarını sonlandırma veya azaltma yolundaki ilk adımı olabilir.

Şirket şirket içinde zorluklarla karşı karşıya kalırken, stratejik kararları ve ortaklıkları metaverse odaklı çabalarının geleceğini şekillendirmede önemli bir rol oynayacak.

reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ