KKTC Cumhurbaşkanlığı – CUMHURBAŞKANLIĞI AÇIKLAMASI

KKTC Cumhurbaşkanlığı – CUMHURBAŞKANLIĞI AÇIKLAMASI
reklam alani


KKTC Cumhurbaşkanlığı - CUMHURBAŞKANLIĞI AÇIKLAMASI


 

Bir süredir KKTC’de tutuklu bulunan ve GKRY’de cinayet suçu işledikleri iddiasıyla GKRY’ye iadeleri talep edilen iki Suriyeli zanlının bugün iki toplumlu Suç ve Suçlara İlişkin Teknik Komite aracılığyla  BM gözetiminde iadesi gerçekleştirildi.

 

Suriye uyruklu 08.01.1998 doğumlu Walid Al Moustafa ve 02.04.1995 doğumlu Tarek Haj Halaf Nisan 2020’de kanunsuz yollardan önce KKTC’ye daha sonra da KKTC’den Türkiye Cumhuriyeti’ne giriş yaptıkları bir esnada tutuklanıp KKTC’ye iade edildiler. KKTC’de yargılanarak hüküm giyen ve hapse mahkum edilen şahısların, mahkumiyet süreleri dolmuş bulunmaktadır.

 

Kıbrıs Rum tarafı, cinayet suçundan aranmakta olan bahse konu zanlıların iadesini çalışmalarını Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum liderlere bağlı olarak yürüten iki toplumlu Suç ve Suçlara İlişkin Konular Teknik Komitesi aracılığıyla talep etmişti.

 

Yapılan değerlendirmeler sonucunda, özellikle Cumhurbaşkanı Tatar’ın suçluların yargı önüne çıkarılması ve Rum tarafıyla işbirliği amacıyla kurulan suçluların karşılıklı iadesi düzenlemesinin aksatılmadan devam etmesi gerektiği yaklaşımına dayalı olarak zanlıların KKTC’ye kanunsuz olarak geçtikleri tarafa iade işlemi BM gözetiminde bugün (5 Aralık 2020) saat 12.30’da gerçekleştirilmiştir. KKTC yetkilileri, benzer durumlarda aynı yapıcı anlayış ve uygulamanın, KKTC’de suç işleyip de GKRY’ye kaçan suçlu ve zanlılar konusunda da Rum tarafından beklendiğini belirttiler.

 

5 Aralık 2020

 

 

BU HABER SENİN İÇİN  KKTC Cumhurbaşkanlığı - Cumhurbaşkanı eşi Sibel Tatar, Kanser Hastalarına Yardım Derneği Tulips Expat Community tarafından düzenlenen etkinliğe katıldı
reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ