St. Barnabas İkon Ve Arkeoloji Müzesi Süreli Sergi Salonu’nda “KRAL TEPESİ FISILDIYOR” İsimli Sergi Açıldı

St. Barnabas İkon Ve Arkeoloji Müzesi Süreli Sergi Salonu’nda “KRAL TEPESİ FISILDIYOR” İsimli Sergi Açıldı
reklam alani


“Kral Tepesi Fısıldıyor” isimli serginin açılışı, Saydam Tarih ve Eğitim Vakfı’nın (SAYTEV) katkılarıyla düzenlenerek Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin kullanımına kazandırılan St. Barnabas İkon ve Arkeoloji Müzesi Süreli Sergi Salonu’nda, 23 Mayıs Pazartesi akşamı yapıldı.  Açılışını Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Katip Demir ve Saydam Tarih ve Eğitim Vakfı adına Kurucu Üye Avukat Münevver Saydam Kınaoğlu’nun birlikte yaptığı sergi 18-24 Mayıs Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirildi.

Kaleburnu’ndaki Kral Tepesi’nde gerçekleştirilen kazılarda elde edilen ve arkeologların “hazine” olarak nitelendirdiği 3 bin 200 yıllık kalıntıların yer verildiği serginin açılışında düzenlenen törende SAYTEV adına bir konuşma yapan Avukat Münevver Saydam Kınaoğlu vakfın tarih bilincini yaymak ve ülke mirasını korumak adına kurulduğunu ifade etti. Saydam Kınaoğlu, aile olarak, devletin kıt kaynaklarını ve ülkenin içinde bulunduğu zorlukları düşündüklerinde, her şeyi devletten beklemenin mantıklı olmadığı noktasında birleştiklerini ve SAYTEV’in bu noktadan hareketle kurulduğunu vurguladı.  Her bireyin toplumdan aldığının bir bölümünü yine toplumun ihtiyaçlarını karşılamak doğrultusunda geri vermesi gerektiği fikrinden hareketle Saydam ailesi olarak SAYTEV aracılığıyla restorasyonlar yapıp müzeler kurmayı ve maddi imkanları kısıtlı olan yetenekli gençlere burs vermeyi amaçladıklarını dile getirdi. 

Yrd. Doç. Dr. Bülent Kızılduman: Kral tepesi kazısına 10 farklı ülkeden bilim insanı, akademisyen ve öğrenciler katıldı SAYTEV-Saydam Tarih ve Eğitim Vakfı, Turizm ve Çevre Bakanlığı ile DAÜ Doğu Akdeniz Kültür Mirasını Araştırma Merkezi işbirliğinde gerçekleştirilen etkinlikte DAÜ Doğu Akdeniz Kültür Mirasını Araştırma Merkezi adına Yrd. Doç. Dr. Bülent Kızılduman söz aldı. Kızılduman, TC Yardım Heyeti’nin katkılarıyla yürüttükleri kral tepesi kazısının bugüne kadar yapılmış ilk ve tek uluslararası proje olduğunu belirterek, kazıya 10 farklı ülkeden bilim insanı, akademisyen ve öğrencilerin katıldığını söyledi. SAYTEV ile Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Mağusa Şubesi’ne serginin hayata geçmesinde yaptıkları katkılardan ötürü teşekkür eden Yrd. Doç. Dr. Bülent Kızılduman konuşmasında kazı çalışmaları hakkında bilgi verdi.

BU HABER SENİN İÇİN  Turizm Ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu Yıldırım Tuğrul Türkeş'e ziyaret

Fuat AZİMLİ

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli: Yeni müzeler kurmak için çalışmalar devam ediyor.

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli müdürlüklerine bağlı depolarda sergilenmeyi bekleyen çok önemli eserlerin mevcut olduğuna dikkat çekerek kurtarma kazısı yapıp eserleri ortaya çıkarmak kadar bu eserleri düzgün bir şekilde ziyaretçiler için sergilemenin de önemli olduğuna değindi. 

Azimli, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun, müdürlükleri tarafından 4 yıl önce açılan ancak istihdam yapılamayan Koruma ve Konservasyon Merkezi’ne en kısa sürede personel istihdam edileceği müjdesini verdiğini belirtti. Azimli konuşmasında yeni müzeler kurmak için çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek SAYTEV’in bu anlamdaki katkıları için teşekkür etti.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu: İstihdam edilecek personelle Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin ambarlarında bulunan eserlerin bakımı yapılacakFikri ATAOĞLU

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da açılışda yaptığı konuşmasında SAYTEV’in sponsorluğunda düzenlenmesi yapılan St. Barnabas İkon ve Arkeoloji Müzesi Süreli Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen “Kral Tepesi Fısıldıyor” isimli serginin bir örnek teşkil etmesini diledi. 

Ataoğlu tesadüf sonucu bulunan eserlerin sergide hayat bulacağını belirterek, ülkenin farklı bölgelerinde yer alan tarihi zenginliklerinin yapılacak kazılarla günışığına çıkarılmayı beklediğini vurguladı. 

Tarihi eserlerin yeni nesillere tanıtılması gerektiğine değinen Ataoğlu, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin ambarlarında bulunan eserlerin istihdam edilecek personelle bakımının yapılarak sergilenebileceğinin altını çizdi. Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ülkenin sahip olduğu eşsiz güzellikteki eski eserlerin yurt dışında da tanıtımlarını yapacaklarını ve bu sayede turistlerin ilgisini çekerek ziyaret etmelerini sağlamayı hedeflediklerini dile getirdi.

reklam alani
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ